آشپزی آسان با خورش سرگنجشکی
آشپزی آسان

در این مطلب از مجله آشپزی لادن به سراغ یک نمونه ایرانی دیگر از آشپزی آسان و سریع رفته‌ایم: خورش سرگنجشکی. برای تهیه این خورش خوشمزه فقط کافی است در منزل گوشت چرخ‌کرده و سیب‌زمینی داشته باشید که تقریبا در همه آشپزخانه‌های ایرانی پیدا می‌شود. زمان موردنیاز برای آماده کردن این غذا حدود ۱ ساعت است و می‌توان آن را با برنج یا نان میل کرد.

خورش‌ها بخش مهمی از آشپزی ایرانی هستند که قبلا در مجله آشپزی لادن زیاد به آنها پرداخته‌ایم. بعضی از محبوب‌ترین غذاهای ایرانی در این دسته قرار دارند. تنوع خورش‌های ایرانی بسیار زیاد است و در مناطق مختلف به تناسب اقلیم و مواد غذایی موجود، خورش‌هایی طبخ می‌شود که در دیگر مناطق وجود ندارد. به همین علت بعضی از ناب‌ترین مزه‌های آشپزی ایرانی گمنام مانده و به‌تدریج فراموش می‌شوند. ما در مجله لادن سعی می‌کنیم این مزه‌های اصیل را ثبت کنیم تا شما بتوانید برای بهترین دستور پخت‌ها به وب‌سایت ما مراجعه کنید.

بسیاری از مردم فکر می‌کنند زمان طولانی طبخ، لازمه غذای ایرانی است؛ درحالی‌که نمونه‌های آشپزی آسان و درعین‌حال خوشمزه و مغذی را می‌توان به‌راحتی در بین غذاهای ایرانی پیدا کرد. یکی از این غذاها خورش سرگنجشکی است.

دمی بلغور، غذای ساده‌ ایرانی

خورش سرگنجشکی از کوفته‌های گوشت چرخ‌کرده و تکه‌های سیب‌زمینی تشکیل می‌شود. در بعضی شهرها گوجه‌فرنگی تازه خردشده هم در این خورش می‌ریزند. همچنین ریختن مقداری سبزی خردشده در این خورش در بسیاری از شهرها رایج است. سبزی مورداستفاده در خورش سرگنجشکی می‌تواند گشنیز، جعفری یا ترخون باشد. مقدار این سبزی در خورش باید کم باشد تا رنگ و مزه آن تغییر نکند و فقط عطر و طعم سبزی را به خود بگیرد. استفاده از آب‌لیمو هم در این خورش دلخواه است و بستگی به ذائقه شما دارد.

ما برای پخت این خورش روغن زیتون لادن را پیشنهاد می‌کنیم تا طعم بینظیر این غذای ایرانی کامل شود و شما از یک آشپزی آسان و سالم لذت ببرید.

طرز تهیه خورش نازخاتون با روغن کانولا لادن

 

مواد لازم برای خورش سرگنجشکی

 

گوشت چرخ‌کرده: ۳۰۰ گرم

پیاز متوسط: ۲ عدد

سیب‌زمینی متوسط: ۲ عدد

رب گوجه‌فرنگی: ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری

روغن زیتون لادن

نمک، فلفل، زردچوبه و دارچین

گشنیز: چند ساقه

 

طرز تهیه خورش سرگنجشکی

 

پیاز را رنده کنید، آب اضافی آن را بگیرید و به همراه نمک، فلفل و دارچین به گوشت چرخ‌کرده اضافه کنید و خوب ورز بدهید. سپس آن را به‌صورت کوفته‌های متوسط در بیاورید. در یک تابه مقداری روغن زیتون لادن بریزید و کوفته‌ها را تفت دهید.

در زمانی که کوفته‌ها تفت می‌خورند، پیاز باقی‌مانده را خرد کنید. در قابلمه‌ای که می‌خواهید خورش را بپزید مقداری روغن زیتون لادن بریزید و پیاز را در آن تفت دهید. زردچوبه و رب گوجه‌فرنگی را اضافه کنید و تفت دهید تا رنگ رب تغییر کند. ۱ تا ۲ لیوان آب در قابلمه بریزید و پس از اینکه خورش جوش آمد، کوفته‌ها را به آن اضافه کنید.

سیب‌زمینی را پوست بگیرید و خرد کنید و در خورش بریزید. سبزی را هم خرد کنید و در این مرحله به خورش اضافه کنید. حرارت را کم کنید و اجازه دهید خورش جا بیافتد.