آشپزی به سبک یونانی، ضامن سلامت
سلامت

اگر با آشپزی یونانی آشنا باشید احتمالا می‌دانید که علاوه‌بر از طعم‌های لذت‌بخش مدیترانه‌ای، این نوع آشپزی برای تمرکزش بر سلامت بدن معروف است. سبک‌های آشپزی زیادی در دنیا وجود دارد که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. آشپزی یونانی یکی از این سبک‌هاست که به کل منطقه‌ مدیترانه نفوذ کرده و اکثر غذاهای مدیترانه‌ای (که خود شامل سبک‌های مختلفی است) از این آشپزی یونانی تاثیر گرفته‌اند.

تناسب اندام مهم‌ترین نکته‌ای است که با شروع به آشپزی با سبک یونانی به آن دست پیدا خواهید کرد. البته جدا از این مسئله این سبک آشپزی به نکات مهمی برای حفظ سلامت کلی بدن هم توجه دارد.

یکی از مهم‌ترین نکات این سبک توجه و تمرکز در هنگام غذا خوردن و انجام دادن عادات و آداب به خصوص است. توجه کردن به غذا و انجام ندادن کارهای اضافه در هنگام غذا خوردن به افزایش اشتها و لذت بردن از غذا منجر می‌شود.

ده ماده غذایی که پای ثابت آشپزی ایتالیایی هستند

 

گیاهان معطر، عطر و طعم و سلامت در یک جا

 

انتخاب گیاهان معطر مثل پونه‌ی کوهی برای اضافه کردن عطر و طعم بدون روی آوردن به موادی با کالری زیاد، راه حلی است که آشپزی یونانی برای طبخ غذاهای خوشمزه و در عین حال سالم ارائه می‌دهد. این گیاهان را می‌توان به انواع گوشت قرمز و سفید که قرار است سرخ یا کباب شوند اضافه کرد.

 

روغن زیتون، منبع اصلی چربی

 

یکی از مهم‌ترین دلایل سلامت بودن آشپزی یونانی این است که در آن از روغن زیتون به عنوان روغن اصلی استفاده می‌شود. روغن زیتون در بسیاری از نقاط جهان بیشتر به عنوان سس و طعم‌دهنده سالاد و غذا مورداستفاده قرار می‌گیرند. اما یونانی‌ها از روغن زیتون در پخت‌وپز استفاده می‌کنند که باعث می‌شود غذاهای یونانی علاوه بر سالم بودن، طعم بینظیر روغن زیتون را داشته باشند.

شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید در آشپزی یونانی یک سبک غذایی به نام لاترا وجود دارد که به معنی غذاهایی با روغن زیتون است. این غذاها خورش‌هایی شامل سبزیجات و حبوبات پخته هستند که روغن زیتون هم در فرآیند پخت آنها مورداستفاده قرار می‌گیرد و هم در انتها به عنوان طعم‌دهنده روی غذا ریخته می‌شود.

از خواص بی‌نظیر روغن زیتون چه می‌دانید؟

 

تازگی، یک شرط اصلی

 

استفاده از مواد غذایی تازه و ارگانیک و عدم استفاده از مواد فرآوری شده در تمامی دستورالعمل‌های آشپزی یونانی به چشم می‌خورد. در این سبک توصیه شده که تمامی مواد غذایی تازه استفاده شوند و با مراجعه‌ی مداوم به بازارهای محلی این مواد به طور روزانه تهیه گردند.

 

همه چیز به اندازه

 

سادگی و تعادل در سبک یونانی اهمیت زیادی دارد. در این سبک آشپزی با وجود اینکه بر استفاده از بعضی مواد غذایی مثل روغن زیتون تاکید زیادی شده، اما حفظ تعادل مهم است و به هیچ یک از مواد غذایی سهم بیش‌ازحد داده نمی‌شود. این نکته دقیقا در نقطه‌ی مقابل سبکی مثل آشپزی هندی است که از ادویه‌ها و موادغذایی مختلف در لایه‌ها و بافت‌های متفاوت غذا استفاده‌ می‌شود. در آشپزی یونانی غذاها اغلب ترکیب ساده‌ای دارند و از پیچیدگی‌های خاص در دستور پخت غذاها خبری نیست.

 

ساده و طبیعی

 

همچنین اگر از طرف‌داران غذاهای چرب و دسرهای شیرین به‌خصوص از نوع صنعتی به شمار می‌آیید، آشپزی یونانی چندان با ذائقه‌ی شما هماهنگ نیست. افلاطون اعتقاد داشت غذا باید رایحه‌ی ساده‌ای داشته باشد و حتی شیرینی‌ها هم از این قائده مستثنی نیستند. دسرها و شیرینی‌هایی که سرشار از مواد فرآوری شده هستند جایی در آشپزی یونانی ندارند. البته در این سبک دسر‌های مختلفی وجود دارد، به شرطی که اجزای آن را خودتان با استفاده از مواد طبیعی تهیه کنید. این دسرها را می‌ توان با استفاده از میوه‌‌های تازه، عسل، مغزهای خوراکی، ماست و دارچین تهیه کرد.

 

سالادهای متنوع

 

سالاد جایگاه خاصی در سبک یونانی دارد و مصرف سالاد قبل از غذای اصلی برای تحریک اشتها و جلوگیری از پرخوری توصیه شده است. سس‌های سالاد شامل روغن‌ زیتون، نمک، سرکه، سبزیجات معطر و آب‌لیمو است. استفاده از سبزیجات برگ‌دار و تیره در تهیه‌ سالادها مهم است. این سبزیجات سرشار از آنتی‌اکسیدان و ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند.

با دانستن این نکات بدیهی است که اگر به تناسب اندام و سلامت خود اهمیت می‌دهید، انتخاب سبک آشپزی یونانی، انتخاب هوشمندانه‌ای به حساب می‌آید.