انواع پیاز و کاربردهای آن
انواع پیاز

پیاز در آشپزی و به‌ویژه آشپزی ایرانی نقش غیرقابل‌انکاری دارد. یک ویژگی متفاوت پیاز این است که هم می‌تواند بار مزه‌ای غذا را به دوش بکشد و شیرین، نمک‌دار یا تند شود و هم نقش مهمی در عطر و طعم غذا دارد. همچنین می‌توان آن را با روش‌های مختلف مثل سرخ کردن، گریل، آب‌پز و … پخت. گونه گیاهی پیاز انواع مختلفی دارد که بر اساس رنگ، طعم و مزه می‌توانند به شکل‌های مختلف در غذاهای مختلف نقش‌های اساسی بازی کنند. بعضی از انواع پیاز در ایران موجود نیست و معرفی همه آنها در یک مقاله نمی‌گنجد اما در این مطلب از مجله لادن معروف‌ترین انواع پیاز و کاربردهای آنها را معرفی می‌کنیم.

 

پیاز زرد

پیاز زرد با پوست زیبای طلایی‌ و طعم تند و تیزش شناخته می‌شود و مناسب آشپزی است. از پیاز زرد در مواقعی استفاده کنید که می‌خواهید عطر پیاز بر بوهای دیگر غذا قالب باشد.

 

پیاز شیرین

پیاز شیرین از پیاز زرد بزرگتر و پهن‌تر است و بافتی کدرتر دارد. همان‌طور که از اسمش پیداست مزه این نوع پیاز کمی شیرین است و برای تهیه پیاز کاراملی، پیاز حلقه‌ای و غذاهایی که در آنها مزه پیاز باید حس شود کاملا مناسب است.

 

پیاز سفید

پیاز سفید پوست کاغذی سفیدی دارد و مزه‌اش از پیاز زرد ملایم‌تر است که آن را برای استفاده در سالاد، سس و سالسا مناسب می‌کند.

 

پیاز قرمز

هم پوست و هم بافت داخلی پیاز قرمز به رنگ بنفش است و آنقدر عطر و طعم ملایمی دارد که می‌توان آن را خام خورد. رنگ زیبا و مزه ملایم پیاز قرمز باعث شده برای تزیین غذا و استفاده در انواع ساندویچ، سالاد و سس سالسا مناسب باشد.

 

شلوت

شاید بسیاری از شما شلوت را با پیاز قرمز اشتباه بگیرید. شلوت پیازهای کوچکی است که پوست قهوه‌ای و بافت بنفش دارد و کُره آن از دو یا چند قسمت جدا تشکیل شده. شلوت طعمی تند و قوی و شبیه به سیر دارد و لایه‌هایش نازک است که به خرد کردن خیلی ریز آن کمک می‌کند. شلوت برای استفاده در سالاد و سس، تنوری کردن و استفاده به عنوان ته‌دیگ عالی است.

 

پیازچه

پیاز چه از برگ‌های باریک و بلند سبزی تشکیل شده که در انتهای خود ریشه‌ای سفید شبیه پیاز دارند. پیازچه در آشپزی چینی و مکزیکی جایگاه بسیار مهمی دارد. در ایران برگ‌های سبز پیازچه در سبزی خوردن مصرف می‌شود و قسمت سفید آن را در غذا می‌ریزند.

 

تره فرنگی

تره فرنگی شباهت زیادی به پیازچه دارد اما به علت عدم شناخت مردم کمی مورد بی‌مهری قرار می‌گیرد. طعم خاص تره فرنگی برای استفاده در سوپ و سس مناسب است

 

پیازچه و تره فرنگی