بهترین چاشنی‌ها و افزودنی‌ها برای برنج در آشپزی ایران و جهان
آشپزی

در این مطلب مجله آشپزی لادن با بهترین چاشنی‌ها و افزودنی‌هایی که در هنگام طبخ می‌توان به برنج اضافه کرد آشنا می‌شویم. در آشپزی ایرانی نیز برنج جایگاه ویژه‌ای دارد و بسیاری از غذاهای ایرانی، از انواع خورش‌های رنگارنگ گرفته تا کباب‌ها، همراه با برنج سرو می‌شود. اضافه کردن چاشنی‌ها و افزودنی‌ها به برنج طعم و بافت متفاوتی به آن می‌دهد و به تنوع غذاهایی که با برنج درست می‌شود می‌افزاید.

برنج یک غذای محبوب و خوش‌مزه است که به دلیل پروسه تهیه آسان و ارزش غذایی بالا در آشپزی اکثر مناطق جهان به عنوان یک غذای مهم شناخته می‌شود.

 

زیره

زیره یکی از چاشنی‌های برنج است که به آن طعم طبیعی و فوق‌العاده‌ای می‌دهد. بهتر است در استفاده از زیره افراط نکنید زیرا طعم برنج را به سرعت تغییر می‌دهد. طعم زیره شاید با ذائقه همه سازگار نباشد اما خواص درمانی زیره، این سبزی معطر را به یکی از بهترین گزینه‌ها برای استفاده به عنوان چاشنی برنج تبدیل کرده است.

برنجی که همراه با زیره پخته شده باشد را می‌توان همراه با بسیاری از غذاها سرو کرد.

 

گیاه برگ بو

برگ بو گیاهی همیشه سبز و خوشبو است که متعلق به منطقه مدیترانه است و در آشپزی این منطقه و سایر قسمت‌های دنیا به عنوان چاشنی و ادویه غذا استفاده می‌شود.

وقتی صحبت از ادویه و چاشنی‌هایی که می‌توان همراه با برنج استفاده کرد به میان می‌آید، رسیدن به نام گیاه برگ بو چندان دور از ذهن نیست و در بسیاری از کشورهای خاورمیانه از این گیاه به عنوان چاشنی برنج استفاده می‌شود.

این چاشنی طعم جنگلی جالبی به برنج اضافه می‌کند. برنجی که با برگ بو مزه‌دار شده در هند طرفداران زیادی دارد و در بسیاری از غذاهای هندی استفاده می‌شود.

 

روغن زیتون

ایرانی‌ها از قدیم هنگام دم کردن برنج روی آن روغن می‌دادند تا برنج نرم و لذیذ شود. برای این کار بهترین گزینه روغن زیتون است که علاوه بر سالم بودن، عطر و طعم بینظیری دارد. اگر شما از کسانی هستید که از بوی روغن زیتون بکر لذت می‌برید پیشنهاد ما روغن زیتون بکر لادن است که به برنج شما عطر خاصی می‌دهد. این عطر به‌ویژه در کنار عطر برنج ایرانی ترکیبی فوق‌العاده درست می‌کند. اما بوی روغن زیتون بکر برای شما زیادی قوی است می‌توانید در آشپزی از روغن زیتون تصفیه شده لادن استفاده کنید. این روغن با داشتن تمام خواص روغن زیتون بکر، عطری ملایم دارد.

 

هل

هل ادویه‌ای کاملا شرقی است که طعم آن برای ما ایرانی‌ها بسیار آشنا است. این ادویه عطر قوی و متفاوتی دارد و اضافه کردن مقدار کمی از آن به غذا، طعم غذا را تا حد زیادی تغییر می‌دهد.

طعمی نزدیک به مرکبات و میوه درخت کاج چیزی است که بعد از اضافه کردن هل به برنج می‌توانید انتظار داشته باشید.

اگر قصد دارید هل تازه را به برنج اضافه کنید، باید مقدار آن بسیار دقیق و اندازه‌گیری شده باشد تا برنج بیش از اندازه طعم هل نگیرد. بهتر است بعد از اضافه کردن هل به برنج، هنگام سرو دانه‌های هل را از ظرف خارج کنید تا طعم هل در کنار برنج متعادل شود.

ترکیب هل و برنج را می‌توانید در غذاهایی مثل پودینگ برنج هندی بیابید.

 

زعفران

زعفران یک ادویه مشهور و آشنا برای ما ایرانی‌هاست. به طور سنتی در آشپزی ایرانی از زعفران به عنوان چاشنی برنج استفاده می‌شده و برنج زعفرانی شهرت زیادی در ایران و جهان دارد.

علاوه بر خواص فوق‌العاده زعفران و طعم بینظیر آن، زعفران برخلاف تمامی چاشنی‌هایی که در این مقاله معرفی شدند، رنگ برنج را نیز تغییر می‌دهد که این موضوع غذاهایی که با برنج تهیه می‌شوند را زیباتر می‌کند.

زعفران را می‌توانید همراه با انواع مختلف برنج استفاده کنید اما برنج باسماتی برای این کار مناسب‌تر است. ایرانی‌ها از قدیم قبل استفاده از زعفران به عنوان چاشنی برنج، آن را با شکر می‌کوبیدند تا کاملا پودر شود و سپس آن را دم می‌کردند. اما برای طعم‌دهی بهتر زعفران می‌توانید بعد از کوبیدن یک تکه یخ روی آن بگذارید و اجازه دهید آب شود. سپس آب جوش به زعفران اضافه کنید و آن را روی کتری یا جای گرم دیگری بگذارید تا دم بکشد. البته می‌توانید از زعفران در هنگام پخت برنج نیز استفاده کنید که با این کار همه برنج به‌صورت یک‌دست رنگ می‌گیرد.

 

سیر

سیر ماده اولیه مشهوری است که در بسیاری از غذاها استفاده می‌شود. استفاده از سیر بیشتر در غذاهایی که به خودی خود طعم ندارند مرسوم است. حتما نان سیر را چشیده‌ و تاثیر طعم سیر در این میان وعده را تجربه کرده‌اید.

سیر را با روش‌های مختلفی می‌توانید به برنج اضافه کنید. روش مرسوم‌ استفاده از پودر سیر است که به‌راحتی با برنج ترکیب می‌شود و باید در هنگام پخت به برنج اضافه کرد.

روش دیگر این است که یک بوته سیر را هنگام دم کردن برنج در وسط آن قرار دهید تا با برنج بپزد. این کار باعث می‌شود که سیر بخارپز و نرم شود و به‌راحتی بتوان آن را له کرد و به‌عنوان یک طعم‌دهنده فوق‌العاده در کنار برنج میل کرد.