تاثیر روغن‌های خوراکی بر متابولیسم و کاهش وزن
تاثیر روغن‌های خوراکی بر متابولیسم

حتما تا به حال کلمه متابولیسم را شنیده‌اید. اما متابولیسم چیست و چه نقشی در زندگی و سلامتی ما دارد؟ آیا درست است که سرعت متابولیسم بر افزایش و کاهش وزن تاثیر دارد؟ تاثیر غذاها بر متابولیسم چیست؟ در این پست از مجله لادن تاثیر روغن‌های خوراکی بر متابولیسم و کاهش وزن را بررسی کرده‌ایم.

 

متابولیسم چیست؟

 

سوخت‌وساز بدن یا متابولیسم فرایندی بیوشیمیایی است که در بدن موجودات زنده‌ رخ می‌دهد و برای ادامه‌ی حیات ضروری است. کم و زیاد شدن نرخ متابولیسم روی کاهش یا افزایش وزن اثر مستقیم دارد. بنابراین برای کنترل وزن و حفظ بافت عضلانی باید بتوانید افزایش و کاهش سوخت وساز بدن را به‌خوبی کنترل کنید.

دو فرآیندی که در متابولیسم دخیل هستند، کاتابولیسم و آنابولیسم نام دارند. کاتابولیسم به معنی تجزیه‌ مواد غذایی مانند کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها و پروتئین‌ها به شکل‌های ساده‌تر است که در بدن برای تولید انرژی استفاده می‌شوند. آنابولیسم به معنی استفاده از انرژی تولیدشده توسط فرآیند کاتابولیک و ذخیره‌ی انرژی اضافی برای استفاده در آینده است.

میزان متابولیسم را می‌توان با کالری‌هایی که روزانه در بدن مصرف می‌شود اندازه‌گیری کرد. اگر کالری کم‌تری بسوزانید، میزان متابولیسم شما کند است و اگر کالری‌های مصرفی شما سریع‌تر بسوزد، سرعت متابولیسم شما بالا است. این به این معنی است که اگر متابولیسم شما کند باشد کالری‌هایی که مصرف می‌کنید در بدن شما به شکل ذخیره می‌شوند و وزن شما را بالا می‌برند و اگر متابولیسم شما سریع باشد کالری‌ها سوزانده می‌شوند و وزن شما پایین می‌آید.

عواملی مانند سن، جنسیت، وضعیت هورمونی، تغذیه، استرس و احساسات در سرعت متابولیسم بدن تاثیر دارند.

 

کدام روغن‌های خوراکی برای تسریع متابولیسم و کاهش وزن مفیداند؟

 

روغن زیتون

همان‌طور که قبلا گفته‌ایم این روغن سالم و مفید سرشار از چربی‌های غیراشباع است که کلسترول بد را پایین می‌آورند و سطح قند خون را تنظیم می‌کنند. مصرف به‌اندازه روغن زیتون برای کاهش وزن بسیار مناسب است.

 

روغن کانولا

روغن کانولا مانند روغن زیتون مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان دارد و به علاوه حاوی آلفالینولئیک اسید است که نوعی اسید چرب امگا ۳ است. این روغن هم برای تغذیه سالم و کاهش وزن بسیار مفید است.

 

روغن آووکادو

روغن به‌دست‌آمده از آووکادو نیز از روغن‌هایی است که چربی‌های غیراشباع تک‌زنجیره‌ای دارد و به علاوه منبع ویتامین A، E و پتاسیم است. چربی‌های رژیمی پالئو که در روغن آووکادو وجود دارند برای کاهش وزن بسیار مفیداند.

 

روغن گردو

چربی‌های موجود در روغن گردو از نوع غیراشباع چندزنجیره‌ای هستند که متابولیسم را بالا می‌برد و به داشتن یک رژیم غذایی سالم کمک می‌کند.

 

روغن بذر کتان

روغن بذر کتان دارای نوعی اسید چرب امگا ۳ به نام ALA است که علاوه بر کمک به کاهش وزن برای سلامتی قلب و عروق و کاهش التهاب نیز مفید است.

 

روغن سبوس برنج

نام این روغن تازه در بازار جهانی روغن‌های خوراکی مطرح شده اما متخصصین تغذیه مصرف آن را اکیدا توصیه می‌کنند. روغن سبوس برنج علاوه بر کاهش سطح کلسترول و تقویت سیستم ایمنی، برای کاهش وزن نیز مفید است.