تاثیر تغذیه مناسب در تامین کلاژن و سلامت پوست
سلامت

کلاژن مهم‌ترین پروتئینی است که پوست برای شادابی و سلامت خود به آن احتیاج دارد. در واقع کلاژن پایه و اساس بافتی است که از ساختار پوست محافظت می‌کند و باعث جوا‌ن‌سازی پوست می‌شود. کلاژن به طور طبیعی در بدن ساخته می‌شود اما با افزایش سن تولید آن کاهش می‌یابد. با این حال برخی مواد غذایی تقویت‌کننده تولید کلاژن در بدن هستند که با مصرف آن‌ها می‌توان به شادابی، طراوت و سلامت پوست کمک کرد.

با ما همراه باشید تا با انواع مواد غذایی کلاژن‌ساز آشنا شوید.

 

مواد غذایی موثر در تامین کلاژن

تغذیه در سلامت پوست نقش مهمی دارد. تحقیقات نشان می‌دهد رژیم‌های غذایی نامناسب مهم‌ترین عامل پیری زودرس پوست است. با یک رژیم غذایی مناسب که شامل انواع ویتامین‌ها، املاح و مواد معدنی مفید است می‌توان تا حد زیادی سلامت پوست را تامین کرد.

 

انواع پروتئین‌ها

 

اسیدآمینه‌های زیادی در تولید کلاژن نقش دارند. به همین دلیل، مصرف پروتئین که از اسید آمینه تشکیل شده است، اهمیت دارد. بخشی از پوست بدن از پروتئین‌ها تشکیل شده است. کمبود پروتئین باعث شل شدن و افتادگی پوست می‌شود به همین خاطر برای سلامت پوست باید روزانه به اندازه کافی پروتئین مصرف شود.

نمونه‌هایی از منابع غذایی سرشار از پروتئین شامل ماهی، مرغ، گوشت قرمز، انواع لوبیا، آجیل، تخم‌مرغ، شیر و انواع لبنیات است.

زمانی که این مواد پروتئینی هضم می‌شوند اسیدآمینه‌ای آزاد می‌کنند که در ساخت سلول‌ها نقش موثری دارد و اگر ذخیره این اسیدآمینه‌ها زیاد باشد احیای سلول‌های پوستی و ساخت کلاژن به خوبی انجام می‌شود.

 

 

چربی‌های غیراشباع موجود در روغن‌های گیاهی سالم

 

چربی‌های غیراشباع موجود در روغن‌های گیاهی باعث جذب ویتامین‌های محلول در چربی می‌شوند و تامین چربی پوست نیز باعث درخشندگی و شادابی آن می‌شود.

روغن زیتون یکی از روغن‌های گیاهی مفید است که میزان سولفور بالای آن به تولید کلاژن کمک می‌کند. این روغن حاوی اسید اولئیک است که غشای سلول‌ها را چرب کرده و پوست را نرم و لطیف می‌کند.

علاوه بر اسیداولئیک، روغن زیتون سرشار از ویتامین E است که از تکثیر رادیکال‌های آزاد آسیب‌رسان به پوست جلوگیری کرده و سلامت پوست را تامین می‌کند.

 

تاثیر روغن‌های گیاهی بر سلامت پوست

سویا

ماده تشکیل دهنده سویا جنیستین است که یک هورمون گیاهی است و باعث افزایش تولید کلاژن در سلول‌ها می‌شود. از طرفی سویا آنتی‌اکسیدان‌هایی دارد که با محافظت از بدن در برابر رادیکال‌های آزاد تولید شده در بدن، به سلامت پوست کمک می‌کند.

سبزیجات تیره

سبزیجات تیره برای افزایش تولید کلاژن مفید هستند. این سبزیجات میزان فراوانی ویتامین C دارند که باعث افزایش استفاده بهینه از پروتئین شده و توانایی بدن برای تولید کلاژن را زیاد می‌کنند. پس برای بهبود سلامت پوست‌تان انواع مختلف سبزیجات تیره را به برنامه غذایی‌تان اضافه کنید.

میوه‌های قرمز رنگ

میوه‌های قرمز رنگ سرشار از آنتی‌اکسیدان لیکوپن هستند که یک ماده ضروری برای کلاژن‌سازی است و از تخریب پوست جلوگیری می‌کند.

انواع میوه‎های قرمز رنگ مثل تمشک، توت‌فرنگی و … برای مقابله با پیری زودرس پوست و حفظ سلامت و شادابی آن مفید است.

مواد غذایی دیگری نیز وجود دارد که به حفظ سلامت پوست از طریق افزایش تولید کلاژن کمک می‌کند. در این مطلب به برخی از مهم‌ترین مواد غذایی اشاره کردیم.

با برخی از این مواد غذایی می‌توانید علاوه بر مصرف به عنوان خوراکی انواع ماسک‌های پوست را تهیه کنید.

 

 

روغن زیتون و آب‌لیمو، ترکیب معجزه‌آسای سلامت پوست