طرز تهیه ۵ ته‌دیگ خوشمزه برای برنج

ته‌دیگ خوشمزه‌ترین بخش غذای ما ایرانی‌ها است. از این رو در این مطلب قصد داریم طرز تهیه ۵ نوع ته‌دیگ خوشمزه را آموزش دهیم.

برای تهیه انواع ته‌دیگ‌ها می‌توانید از انواع نان‌ها و سبزی‌ها استفاده کنید. نکته مهم برای تهیه ته‌دیگ این است که اگر می‌خواهید ته‌دیگ به صورت قالبی و راحت جدا شود، باید از قابلمه‌های نچسب استفاده کنید و از طرف دیگر باید اجازه بدهید روغنی که ته قابلمه می‌ریزید کاملا داغ شود.
 

انواع ته‌دیگ‌ها و طرز تهیه آن‌ها

 

ته‌دیگ تخمه آفتاب‌گردان و کنجد

برای تهیه این نوع ته‌دیگ نیاز به مغز تخمه آفتاب‌گردان و کنجد دارید. برای تهیه این نوع ته‌دیگ ابتدا کف قابلمه را روغن و زرد چوبه بریزید و اجازه دهید تا روغن کاملا داغ شود. از آنجایی که کنجد و تخمه آفتاب‌گردان هر دو از جمله دانه‌های روغنی هستند، بهتر است روغنی که در ابتدا کف قابلمه می‌ریزید کم باشد. بعد از اینکه روغن داغ شد، تخمه آفتاب‌گردان و کنجد را روی آن بپاشید و سپس برنج آب‌کش شده را روی آن بریزید. این ته‌دیگ سریع آماده می‌شود و برای همین اولا نباید از حرارت بالا برای تهیه آن استفاده کنید و ثانیا قابلمه نباید زمان زیادی روی شعله گاز بماند.

ته‌دیگ سیب‌زمینی:

این ته‌دیگ یکی از پرطرفدارترین انواع ته‌دیگ است. برای تهیه این نوع ته‌دیگ می‌توانید از دو روش مختلف استفاده کنید. در روش اول ابتدا پوست سیب‌زمینی را بگیرید و آن را از عرض با ضخامت نسبتا نازک برش دهید. سپس روغن را به همراه کمی زردچوبه کف قابلمه بریزید و وقتی روغن کاملا داغ شد، سیب‌زمینی‌ها را یکی یکی ته قابلمه بچینید و روی آن را برنج آب‌کش شده بریزید. شعله گاز را کم کنید و اجازه دهید تا ته‌دیگ سیب‌زمینی کاملا برشته شود.

در روش دوم برای تهیه ته‌دیگ سیب‌زمینی می‌توانید سیب زمینی را با رنده درشت، رنده کنید و بعد از اینکه روغن و زرد چوبه را کف قابلمه ریختید و کاملا گرم شد، سیب‌زمینی رنده شده را کف قابلمه بریزید و سطح آن را صاف کنید. در این روش سیب‌زمینی نباید پخته باشد. سپس برنج آب‌کش شده را روی آن بریزید و اجازه دهید تا برنج دم بکشد.
 

ته‌دیگ خمیر نان باگت یا نان تست

این نوع ته‌دیگ هم بسیار خوشمزه و پرطرفدار است. برای تهیه این نوع ته‌دیگ نیاز به خمیر نان باگت دارید. همچنین می‌توانید از نان تست نیز در تهیه این نوع ته‌دیگ استفاده کنید. برای تهیه این نوع ته‌دیگ اگر از خمیر نان باگت استفاده می‌کنید باید ابتدا داخل نان باگت را خالی کنید و با کمی شیر یا آب آن را مخلوط کنید تا به شکل خمیر در بیاید. سپس آن را روی یک سطح صاف با وردنه باز کنید و با قالب‌های مختلف کوچک قالب بزنید. اگر از نان تست استفاده می‌کنید، نان تست را با کمی آب یا شیر خیس کنید و سپس روی آن را وردنه بکشید تا بافت نان تست به هم بچسبد. می‌توانید در این مرحله نان را با استفاده از قالب‌های مختلف قالب بزنید و یا به همان شکل کف قابلمه‌ای که قبلا در آن روغن ریخته شده و گرم شده بچینید. در تهیه این نوع ته‌دیگ می‌توانید از انواع مغز آجیل و یا کنجد همراه با خمیر نان استفاده کنید.
 

نکاتی دیگر

ته‌دیگ زعفرانی

برای تهیه این نوع ته‌دیگ نیاز به نصف فنجان روغن مایع، نصف فنجان آب سرد و نصف فنجان زعفران دم‌کرده دارید. توصیه می‌کنیم برای این ته‌دیگ حتما از روغن زعفرانی لادن استفاده کنید. ابتدا آب، روغن و زعفران را با هم مخلوط کنید و کف قابلمه بریزید و اجازه دهید کمی گرم شود. سپس برنج آب‌کش کرده را به آرامی روی آن بریزید و سطح برنج را صاف کنید. برای تهیه این نوع ته‌دیگ ابتدا کمی از برنج آب‌کش شده را روی ترکیب آب و روغن و زعفران بریزید به نحوی که یک لایه با قطر متوسط از برنج و سایر مواد کف قابلمه ایجاد شود. روی آن را صاف کنید و در نهایت بقیه برنج را به آن اضافه کنید.
 

ته‌دیگ قارچ و کاهو

برای تهیه این نوع ته‌دیگ ابتدا قارچ‌ها را کاملا بشویید و سپس آن را برش بزنید. بهتر است ورقه‌های قارچ خیلی نازک نباشند. کاهو را شسته و هر برگ کاهو را به اندازه متوسط برش بزنید. روغن را کف قابلمه بریزید و اجازه دهید کاملا داغ شود. وقتی روغن داغ شد قارچ و کاهو را کنار هم یکی یکی بچینید و سپس برنج آب‌کش شده را روی آن بریزید. نکته مهم برای تهیه این نوع ته‌دیگ این است که می‌توانید از ترکیب روغن و زعفران یا روغن زعفرانی لادن نیز استفاده کنید. به این صورت که قبل از چیدن قارچ و کاهو کف قابلمه، کمی زعفران آب زده به روغن اضافه کنید. فقط در این حالت روغن نباید زیاد داغ شود. وقتی زعفران را اضافه کردید اجازه دهید روغن کاملا داغ شود و سپس کاهو و قارچ را کف قابلمه بچینید.

نکته‌ای که در تهیه انواع ته‌دیگ باید توجه داشته باشید این است که همه انواع ته‌دیگ‌های آموزش داده شده را می‌توانید به صورت ترکیبی تهیه کنید. مثلا همراه با ته‌دیگ کاهو و قارچ می‌توانید از خمیر نان و یا تخمه آفتاب‌گردان نیز استفاده کنید.