خطر کمبود امگا۳ برای سلامت بدن
سلامت

اسیدهای چرب امگا۳ مجموعه‌ای از اسیدهای چرب غیراشباع به حساب می‌آیند. این اسیدها برای سلامت و تنظیم فعالیت‌های بدن انسان ضروری هستند اما به طور طبیعی در بدن ساخته نمی‌شوند. به همین دلیل در صورت کمبود امگا۳ در بدن مشکلات زیادی به وجود می‌آید. در این مقاله با هم به بررسی چند مورد از این عوارض و خطرات می‌پردازیم.

 

چرا مصرف امگا۳ برای سلامت انسان ضروری است؟

 

امگا۳ باعث می‌شود پوست شفاف و درخشان باشد. این اسیدهای چرب نقش به‌سزایی در سلامت پوست ایفا می‌کنند و در صورتی که مقادیر مناسب امگا۳ در بدن وجود نداشته باشد، فرد دچار خشکی پوست و دیگر بیماری‌های پوستی مشابه می‌شود.

امگا۳ در فولیکول‌های مو نیز وجود دارد و در صورت کمبود امگا۳، موها شکننده می‌شوند. وجود امگا۳ در فولیکول مو آن را تبدیل به ماده مغذی برای درخشندگی مو کرده است. امگا۳ مو را تغذیه می‌کند، باعث ضخامت مو می‌شود و با جلوگیری از التهاب پوست سر، مانع از ریزش مو می‌شود.

ناخن‌ها همواره یکی از قسمت‌های بدن هستند که با توجه به تغییرات آن‌ها می‌توان به عدم کارکرد درست بدن پی برد. ناخن‌های پوسته پوسته شده و شکننده از جمله‌ نشانه‌هایی است که خبر از کمبود امگا۳ می‌دهد.

 

همه چیز در مورد امگا۳ و امگا۶

 

یکی از مهم‌ترین عوارض عدم مصرف امگا۳، خستگی مفرط است. سطح انرژی بدن با برنامه‌ی غذایی سرشار ار امگا۳ افزایش خواهد یافت.

بیماری‌های التهابی در افرادی که کمبود امگا۳ دارند بسیار شایع‌ترند. سفت شدن مفاصل همراه با درد بعد از بیدار شدن از خواب از جمله نشانه‌های این بیماری‌ است.

کمبود امگا۳ همچنین از علل زایمان زودرس است. امگا۳ در رشد جنین در زمان بارداری اثر دارد و باعث عملکرد بهتر سلول‌های مرتبط می‌شود. علاوه بر امگا۳، ویتامین D و کلسیم نیز برای بارداری سالم نیاز هستند.

افرادی که از سطوح بالاتری از امگا۳ برخوردارند، خواب راحت‌تری دارند. علاوه بر خواب، در زمان بیداری نیز امگا۳ بالا باعث افزایش تمرکز و بهبود یادگیری می‌شود. تحقیقات ثابت کرده که افرادی که در روز مقادیر مناسبی امگا۳ دریافت می‌کنند پیشرفت قابل‌توجهی را در سطح تمرکز خود تجربه می‌کنند.

آرتروز یک بیماری رایج است که موجب التهاب مفاصل میان استخوان‌ها می‌شود. بسیاری از تحقیقات در زمینه‌ی ارتباط اسیدهای چرب و آرتروز، بر تاثیرات این اسید‌ها روی آرتروز مفاصل متمرکز شده‌اند. اسیدهای چرب در کاهش التهابات مختلف بدن تاثیر دارند. از آنجایی که آرتروز به ساییدگی و التهاب بین مفاصل مرتبط است، مکمل‌های امگا۳ می‌توانند ساییدگی و سفتی مفاصل و نیاز به دارو برای برطرف شدن علائم را کاهش دهند.

چهل درصد از مرگ‌های ناشی از بیماری‌های قلبی با بالا بودن کلسترول LDL ارتباط دارد. یک مطالعه‌ی دانشکده سلامت عمومی دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد علاوه بر بالا بودن اسید‌های چرب ترانس و پایین بودن اسید‌های غیراشباع، کمبود امگا۳ باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شود.

 

برای داشتن مغز سالم چه غذاهایی بخوریم؟

 

روزانه چقدر امگا۳ مصرف کنیم تا سالم بمانیم؟

 

با اینکه هنوز میزان مشخصی از امگا۳ موردنیاز بدن در طول روز مشخص نشده، بر اساس توصیه‌ی انجمن ملی سلامت آمریکا حداقل ۲ درصد از مجموع کالری روزانه باید از چربی‌های امگا۳ دریافت شود. این میزان چیزی در حدود دو گرم برای رژیم ۲۰۰۰ کالری در روز است.

 

بهترین منابع امگا۳ چه غذاهایی هستند؟

 

علاوه بر غذا‌های دریایی مثل ماهی تن، ماهی قزل‌آلا، اره ماهی، ساردین و شاه ماهی که از بهترین منابع اسید‌های چرب امگا۳ هستند، مواد غذایی دیگری مثل روغن‌های گیاهی، باقلا، لوبیا، کدو حلوایی، تخم‌مرغ و گردو نیز می‌توانند دریافتی امگا۳ شما را افزایش دهند. همچنین کپسول‌ها و قرص‌های مخصوص امگا۳ نیز برای دستیابی به حد مناسب امگا۳ وجود دارند که مصرف آن‌ها در مواردی خاص توصیه شده است.