طرز تهیه‌ی خوراک لوبیا سبز سوریه‌ای با روغن زیتون
روغن زیتون

خوراک لوبیا سبز سوریه‌ای با روغن زیتون غذایی گیاهی است که در این کشور بسیار محبوب است اما مردم دیگر نقاط دنیا چندان با آن آشنا نیستند. شاید دلیل عدم شهرت غذایی این غذا تعدد دستور پخت مشابه خوراک لوبیا سبز در سراسر دنیا است که شباهت زیادی با این غذا دارند. در این مطلب طرز تهیه این غذا را با روغن زیتون لادن به شما آموزش می‌دهیم که عطر و طعمی بینظیر دارد.

این خوراک در سوریه به عنوان غذای اصلی سرو می‌شود اما اگر اهل غذاهای سنگین هستید بهتر است خوراک لوبیاسبز را به‌عنوان یک پیش‌غذای سالم و خوش‌مزه و یا به‌عنوان مخلفات برای غذاهای اصلی سرو کنید. البته این خوراک به دلیل طعم بی‌نظیر روغن زیتون بکر لادن و سبزیجات سالم، می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای وعده‌های غذایی اصلی گیاه‌خواران و افرادی که رژیم‌های غذایی سالم را دنبال می‌کنند باشد.

انواع غذا با سیب‌زمینی

 

مواد لازم برای خوراک لوبیا سبز سوریه‌ای با روغن زیتون لادن

 

پانصد گرم لوبیا سبز تازه و خردشده

نصف استکان روغن زیتون لادن

یک حبه سیر خردشده

یک چهارم استکان گشنیز خردشده

نمک و فلفل به مقدار لازم

نان پیتا یا نان دلخواه به مقدار لازم

 

طرز تهیه‌ی خوراک لوبیا سبز سوریه‌ای با روغن زیتون

 

لوبیا سبز را داخل ظرف بزرگی بریزید و بعد از ریختن روغن زیتون لادن و نمک و فلفل به خوبی هم بزنید تا مواد با هم مخلوط شده و لوبیا‌ها مزه‌ دار شوند. در قابلمه را بگذارید و شعله‌ را روشن کنید. شعله باید متوسط باشد تا لوبیا‌ها به‌خوبی بپزند. گاه لوبیا را هم بزنید تا همه‌ی لوبیا‌ها به یک اندازه پخته شوند. سوری‌ها دوست دارند پختن را تا زمانی ادامه دهند که رنگ لوبیا مایل به قهوه‌ای شود. البته لوبیا نباید سرخ شود و این تغییر رنگ به دلیل بخارپز شدن اتفاق می‌افتد.

وقتی لوبیا به‌اندازه‌ای که دوست دارید پخت، سیر و گشنیز را اضافه کنید و تا زمانی که گشنیز کاملا نرم و قابل خوردن شود به پختن ادامه دهید. وقتی که مواد کاملا بخارپز شدند شعله را خاموش کنید و غذا را در ظرفی که انتخاب کرد‌ه‌اید سرو کنید. اگر می‌خواهید خوراک لوبیاسبز با روغن زیتون لادن را به‌عنوان غذای اصلی میل کنید می‌توانید آن را با نان (ترجیحا نان پیتا) سرو کنید.

طرز تهیه نودل با روغن زیتون

 

ارزش غذایی خوراک لوبیا سبز سوریه‌ای با روغن زیتون

 

کالری ۱۶۴

چربی ۱۴ گرم

کلسترول ۰ میلی‌گرم

سدیوم ۷۴ میلی‌گرم

پتاسیوم ۱۸ میلی‌گرم

کربوهدیرات ۷.۶ گرم (۳ گرم فیبر)

پروتئین ۱.۶ گرم

قند ۳ گرم