درمان سوختگی پوست با استفاده از انواع روغن‌های خوراکی

سوختگی پوست یکی از اتفاقاتی است که برای همه ما در طول زندگی رخ داده است. هنگامی که پوست ما به‌وسیله شیء داغی می‌سوزد، اولین کاری که به ذهن‌مان خطور می‌کند این است که چگونه از شر درد و سوزش ناشی از سوختگی خلاص شویم.

انواع روغن‌ها از جمله مواردی هستند که می‌توانند به ما برای خلاص شدن از شر درد و سوزش ناشی از سوختگی کمک کنند. در این مطلب به معرفی چند روغن خوراکی در رابطه با درمان سوختگی اشاره می‌کنیم.

روغن حاوی ویتامین E

حتما دیده‌اید که کرم‌های ترمیمی پوست همیشه حاوی ویتامین E هستند. ویتامین E یک آنتی‌اکسیدان قوی است که در ترمیم و محافظت پوست نقش موثر ایفا می‌کند و از جمله ویتامین‌هایی است که برای درمان سوختگی به شدت مفید و کارآمد است. برای سرعت بخشیدن به بهبود زخم‌ها و سوختگی‌های ناشی از برخورد پوست با وسایل بسیار داغ و یا آتش می‌توان از قرص‌های حاوی ویتامین E و یا روغن‌های خوراکی حاوی ویتامین E استفاده کرد. کافی است مرتب روغن حاوی ویتامین E را روی بخش سوخته بزنید و بعد از یک هفته نتیجه فوق‌العاده آن را مشاهده کنید. در کنار روغن حاوی ویتامین E می‌توانید از قرص ویتامین C و همچنین مواد غذایی که شامل ویتامین  C هستند نیز استفاده کنید.

شیر پرچرب به همراه روغن

یکی دیگر از مواد غذایی که می‌تواند به ما برای درمان سوختگی کمک کند، شیر پرچرب است. چربی موجود در شیر پرچرب و همچنین پروتئین‌های تشکیل‌دهنده آن می‌تواند برای تسکین سوزش و درد سوختگی بسیار مفید باشد. برای تسکین و درمان سوختگی کافی است ناحیه‌ای که سوخته است را به مدت ۱۵ دقیقه در شیر قرار دهید. می‌توانید برای افزایش خاصیت درمانی شیر به آن کمی روغن خوراکی حاوی ویتامین E اضافه کنید.

روغن نارگیل

از آنجایی که روغن نارگیل منبع غنی ویتامین E است، استفاده از آن برای درمان سوختگی بسیار مفید است. همچنین این روغن حاوی اسیدهای چربی است که خاصیت ضدباکتریایی دارند و استفاده از آن‌ها برای درمان سوختگی می‌تواند از بروز عفونت و سوزش در ناحیه سوختگی جلوگیری کند. اگر ناحیه سوخته پوست تاول زده، کافی است برای درمان آن مقداری آب لیمو را با روغن نارگیل ترکیب کرده و بر روی تاول‌های پوستی به آرامی ماساژ دهید. خواص اسیدی آب لیمو کمک می‌کند تا این عارضه از بین رفته و زخم زودتر بهبود پیدا کند.

روغن زیتون

روغن زیتون از جمله روغن‌هایی است که خاصیت ضدعفونی کننده دارد و می‌تواند به عنوان ماده‌ای برای ضدعفونی کردن زخم‌ها و محل سوختگی مورداستفاده قرار گیرد. این روغن همچنین خاصیت آرام‌بخشی دارد و می‌تواند در مواقعی که درد ناشی از سوختگی بسیار زیاد است به عنوان یک آرام‌بخش عمل کند. برای افزایش تاثیر روغن زیتون باید هر روز به مدت یک هفته این روغن را بر روی محل سوختگی استفاده کنید.

روغن خردل و زردچوبه

روغن خردل به همراه زردچوبه از جمله محبوب‌ترین و مؤثرترین داروهای خانگی برای درمان سوختگی هستند. برای درمان سوختگی با استفاده از روغن خردل می‌توانید آن را با زردچوبه مخلوط کنید و سپس روی قسمت سوخته قرار دهید. استفاده از روغن خردل به همراه زردچوبه می‌تواند به عنوان دارویی التیام‌بخش برای کاهش درد ناشی از سوختگی مورد استفاده قرار گیرد.

نکته مهم در استفاده از روغن‌ها برای درمان سوختگی این است که به‌هیچ‌عنوان نباید روی سوختگی را با باند یا پارچه بپوشانید. بدیهی است که اگر سوختگی خیلی شدید باشد، پزشک برای جلوگیری از عفونت، حتما باند استریل تجویز می‌کند.

چند نکته کلیدی در درمان سوختگی

بنابراین دفعه بعد که هنگام پخت‌وپز دچار سوختگی شدید، برای درمان سریع و جلوگیری از زخم شدن، از این داروهای خانگی استفاده کنید. از طرفی تغذیه نیز در درمان سوختگی بسیار مهم است. در طول دوره نقاهت برای درمان سوختگی بهتر است آب زیاد بنوشید تا بدنتان کم‌آب نشود و سیستم ایمنی بدن تقویت شود. باید غذاهایی بخورید که حاوی کالری، انواع ویتامین‌ها، روی، مواد معدنی و پروتئین‌ها باشد. همچنین مصرف انواع آجیل‌ها که منبع غنی ویتامین‌هایی مثل ویتامین‌های E و A هستند را به‌هیچ‌عنوان فراموش نکنید. به منظور بهبود سریع‌تر سوختگی، باید غذاهایی که غنی از ویتامین C هستند بخورید، مانند سیب‌زمینی، کلم بروکلی، مرکبات، و غیره.