دستور پخت برنج مکزیکی
دستور پخت

مکزیک از جمله کشورهایی است که در صنعت غذا حرف‌های زیاید برای گفتن دارد. دستور پخت غذاهای این کشور در اکثر مناطق جهان و به‌خصوص آمریکا طرفدار دارد و به هر کشوری که سر بزنید رستوران‌های مکزیکی زیادی خواهید دید.

آشپزی لاتین با ذائقه ایرانی هم‌خوانی دارد. در کشورهای آمریکای جنوبی از برنج در آشپزی زیاد استفاده می‌شود و در کنار آن انواع خوراک گوشت، مرغ یا سبزیجات سرو می‌شود که معمولا پرادویه و تند و تیز است و شباهت زیادی به غذاهای جنوب ایراندارد. البته تندی این غذاها برای کسانی که به خوردن غذاهای تند و تیز عادت ندارند زیاد است و شما می‌توانید طبق ذائقه و عادات غذایی خود این فاکتور را دست‌کاری کنید.

مکزیکی‌ها انواع غذا را با برنج درست می‌کنند که شبیه پلوهای ایرانی است و از مخلوط کردن برنج با مواد غذایی دیگر تشکیل می‌شود. در بعضی غذاهای مکزیکی مانند آشپزی چینی ابتدا برنج را سرخ می‌کنند و سپس می‌پزند. غذای مکزیکی که امروز دستور پخت آن را به شما آموزش می‌دهیم یکی از این دستور پخت‌ها است و ظاهری شبیه به لوبیاپلو دارد و به طرز جالبی با ذائقه ایرانی سازگار است.

مکزیکی‌ها در آشپزی از روغن‌های گیاهی مثل ذرت و کانولا استفاده می‌کنند. ما در دستور پخت این برنج مکزیکی از روغن ذرت لادن استفاده کرده‌ایم که طعم بینظیر و ملایمی دارد و آشپزی با آن همیشه نتیجه‌ای سبک و لذیذ دارد.

طرز تهیه سالاد مکزیکی با سالمون

 

مواد لازم برای برنج مکزیکی

 

گوجه‌فرنگی: ۲ عدد

پیاز: یک عدد

برنج: دو پیمانه

گشنیز: یک چهارم پیمانه

روغن ذرت لادن: سه قاشق غذاخوری

آب مرغ: دو پیمانه

آبلیمو: دو قاشق چای‌خوری

زیره: نصف قاشق چای‌خوری

سیر: دو حبه

فلفل هالوپینو: یک عدد

نمک: به مقدار لازم

فلفل سیاه: یک چهارم قاشق چای‌خوری

فلفل چیلی: نصف قاشق چای‌خوری

کنسرو ذرت و نخودفرنگی: ۱ عدد (دلخواه)

 

طرز تهیه برنج مکزیکی

 

در نخستین مرحله پیازها را نگینی خرد کنید. فلفل و گشنیز‌ را نیز خرد کنید. سیر را له کنید. گوجه‌فرنگی‌ها را در مخلوط‌کن بریزید و پوره کنید.

در یک تابه روغن ذرت لادن بریزید و وقتی که گرم شد برنج را در آن بریزید و تفت دهید تا وقتی که دانه‌های برنج پف کند و طلایی شود. سپس پیاز را به تابه اضافه کنید و تفت دهید تا پیازها نرم شوند. سیر و ادویه‌ها را هم به ظرف اضافه کنید و تفت دهید. ذرت را اضافه کنید و در آخر آب‌لیمو، پوره گوجه‌فرنگی و آب مرغ را هم در قابلمه بریزید. به جای آب مرغ می‌توانید یک یا دو عصاره فشرده مرغ را در دو پیمانه آب حل کنید. اگر مایل بودید کنسرو نخودفرنگی و ذرت را به غذا اضافه کنید در این مرحله آن را در آبکش بریزید تا آبش برود و در برنج بریزید.

غذا را روی شعله متوسط بگذارید و در آن را بگذارید و اجازه دهید غذا ۲۰ تا ۲۵ دقیقه بپزد تا آبش جمع شود. غذا را در ظرف سرو بریزید و روی آن را با گشنیز خردشده تزیین کنید.

طرز تهیه‌ی خوراک لوبیا سبز سوریه‌ای با روغن زیتون

 

ارزش غذایی برنج مکزیکی (بدون در نظر گرفتن ذرت و نخودفرنگی)

 

کالری: ۲۹۱

چربی: ۱۱ گرم

کربوهیدرات: ۴۲٫۴ گرم

پروتئین: ۴٫۸ گرم

کلسترول: ۲ میلی‌‌گرم