دستور پخت خورش گوجه سبز
دستور پخت گوجه سبز

آشپزی ایرانی پر از خورش‌های رنگارنگ و هیجان‌انگیز است که قبلا دستور پخت بسیاری از آنها را در مجله آشپزی لادن آورده‌ایم. بعید است کسی گوجه ‌سبز، این میوه ترش و خوش‌مزه را دوست نداشته باشد. علاوه بر مصرف این میوه به عنوان میوه نوبرانه، غذاهای مختلفی با گوجه سبز می‌توان تهیه کرد. خورش گوجه‌سبز یکی از این غذاهاست که طعم ترش و متفاوت‌اش هر ذائقه‌ای را قلقلک می‌دهد. با اینکه گوجه سبز میوه فصل بهار است اما با روش‌های مختلفی مثل فریز کردن می‌توان آن را برای فصل‌های دیگر سال نیز نگه داشت.

طرز تهیه خورش قیمه آلو

 

مواد لازم برای خورش گوجه سبز

بیست عدد گوجه سبز

سیصد گرم جعفری تازه

دو قاشق غذاخوری نعنا خشک

سه عدد پیاز متوسط

دو عدد سینه مرغ پوست کنده

دو لیوان آب

روغن زیتون تصفیه شده لادن به مقدار لازم خرید از دیجی کالا

شکر و نمک و فلفل و زردچوبه به مقدار لازم
 


 

دستور پخت خورش گوجه‌سبز

در نخستین مرحله این دستور پخت، ابتدا دو پیاز را خرد کنید و با استفاده از روغن زیتون تصفیه‌شده‌ لادن، پیازها را تفت دهید تا طعم بی‌نظیر روغن زیتون لادن به این غذا اضافه شود.

در ظرفی دیگر، مرغ‌ها را خرد کنید و همراه با یک پیاز و دو لیوان آب، اجازه دهید که با حرارت ملایم بپزد.

جعفری‌ها را خرد کنید و به ظرف پیاز و ادویه و روغن زیتون اضافه کنید و تفت دهید. نعنا را هم اضافه کنید و به تفت دادن ادامه دهید. وقتی که سبزیجات نرم شدند و پیاز طلایی رنگ شد شعله را خاموش کنید و منتظر بمانید تا آب مرغ در حال پخت نصف شود. حالا سبزیجات را داخل ظرف مرغ بریزید.

طرز تهیه خورش کنگر

بعد از نیم ساعت، گوجه‌سبزها و شکر را به ظرف اضافه کنید. یک ربع صبر کنید تا طعم‌ها به خوبی با هم ترکیب شده و گوجه سبزها نرم شوند. توجه کنید که گوجه سبز ممکن است خیلی زود له شود. پس در تمامی مراحل پخت حواس‌تان به گوجه سبزها باشد. خورش گوجه سبز آماده است و می‌توانید آن را همراه با برنج سرو کنید.

برای تهیه این خورش به جای مرغ می‌توانید از گوشت قرمز استفاده کنید. بنابر سلیقه‌ی خود می‌توانید خورش را شیرین‌تر و یا ترش‌تر بپزید. بعضی به این خورش رب گوجه‌فرنگی هم می‌زنند که برای اضافه کردن طعم جدید به این خورش کاملا مناسب است.
 

غذاهای مشابه