دستور پخت شیروان پلو یا پلو ارمنی
دستور پخت پلو ارمنی

یکی از دسته‌های غذایی موردعلاقه ما در مجله آشپزی لادن پلوها هستند و تا به حال دستور پخت چند نوع پلو را به شما آموزش داده‌ایم. شیروان پلو یا پلو ارمنی یک غذای سنتی و خوشمزه ارمنی است که با استفاده از برنج و زعفران و بال مرغ تهیه می‌شود. زمان لازم برای تهیه این غذا تقریبا یک ساعت است که برای مواقعی که می‌خواهید به سرعت یک غذای مناسب مهمانی درست کنید ایده‌آل است.

دستور پخت این غذا مواد اولیه‌ کم و ساده‌ای را شامل می‌شود که می‌توانید در صورت تمایل مواد اولیه‌ی دلخواه خود را به آن اضافه کنید.

طرز تهیه انارپلو

 

مواد لازم برای شیروان پلو یا پلو ارمنی

شش عدد بال مرغ

دو پیمانه برنج

نمک و فلفل به مقدار لازم

روغن زیتون لادن به مقدار لازم خرید از دیجی کالا

زعفران آب کرده به مقدار لازم
 


 

دستور پخت شیروان پلو یا پلو ارمنی

در نخستین مرحله ابتدا برنج را خیس کنید. در قابلمه‌ای متوسط آب بریزید و وقتی آب جوش آمد برنج را داخل آب بریزید. کمی نمک به قابلمه اضافه کنید و اجازه دهید. وقتی که آب جوش آمد و قبل از اینکه برنج له شود برنج را آبکش کنید. در انتهای قابلمه مقداری روغن، آب و زعفران آب کرده بریزید.

بال مرغ را پاک کنید و آن‌ را کف قابلمه بچینید. نمک و فلفل را به بال اضافه کنید. حالا برنج را روی بال‌ها بریزید. در قابلمه را بزارید و شعله را زیاد کنید. باقی مانده‌ی زعفران آب کرده را روی برنج بریزید. توجه کنید که مزه‌ی اصلی این غذا زعفران است و این ماده نقش کلیدی در طعم غذا دارد.

طرز تهیه منتو

بعد از گذشت چند دقیقه، شعله را کم کنید تا بال مرغ بپرد و برنج دم بکشد. در آخر کار مجددا شعله را زیاد کنید تا ته دیگ طلایی شود. در صورت تمایل و برای تزیین می‌توانید از پیاز سرخ کرده استفاده کنید.

ارمنی پلو آماده است و می‌توانید آن را به همراه دورچین دلخواه خود نوش جان کنید.

 

غذاهای مشابه