روش نگهداری روغن زیتون

روغن زیتون حاوی مقدار زیادی چربی‌های غیراشباع است و به همین دلیل از سالم‌ترین چربی‌ها است که موجب کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شود.
متخصصان آمریکایی می‌گویند با وجود سالم بودن این روغن برخی افراد روش استفاده و نگهداری از آن را نمی‌دانند و جهت بهره‌مندی از مزایای آن باید از اشتباهات رایج اجتناب شود.

۵ اشتباه رایج در نگهداری و استفاده از روغن زیتون

خرید روغن زیتون سبک (light) به دلیل کم‌کالری بودن

روغن زیتون سبک دارای طعمی متفاوت نسبت به روغن زیتون معمولی است و خواص کمتری دارد. به‌علاوه صرفا با مشاهده برچسب «سبک» نمی‌توان نوع روغن زیتون با کالری کم را تشخیص داد.

روغن زیتون با طعم تلخ

تلخ بودن طعم روغن زیتون به معنای از بین رفتن و فاسد شدن آن نیست، بلکه به دلیل وجود آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آن است. میوه زیتون خام کاملا تلخ و تند است و وجود این طعم در روغن زیتون نشانه خالص بودن روغن زیتون است.

پخت‌وپز با روغن زیتون بکر

برخی بر این باورند که استفاده از روغن زیتون بکر تنها برای تزیین غذا، سالاد و دیگر غذاهای بدون نیاز به پخت استفاده می‌شود؛ در حالی که این روغن زیتون دارای دود پایین‌تری است. روغن زیتون بکر بسیار خالص است و فواید سلامتی بسیاری دارد و استفاده از آن برای سلامت قلب بهتر از دیگر انواع روغن زیتون است؛ اما برای پخت‌وپز مناسب نیست.

روغن زیتون تصفیه‌نشده چیست؟

نگهداری روغن زیتون در کنار اجاق گاز

هرگز روغن زیتون را در کنار اجاق گاز نگهداری نکنید زیرا گرما موجب خراب شدن سریع روغن زیتون می‌شود. آن را داخل شیشه‌های تیره و در مکان خنک دور از نور مستقیم قرار دهید.

روغن زیتون بکر برای سرخ کردن مناسب نیست

در بسیاری از برنامه‌های آشپزی تلویزیون دیده می‌شود که آشپز برای نشان دادن توجه‌اش به سلامت مواد غذایی از روغن زیتون برای سرخ کردن استفاده می‌کند؛ حال آنکه روغن زیتونی که برای سرخ کردن مورداستفاده قرار می‌گیرد باید تصفیه شده باشد و همچنین برای سرخ کردن عمیق (deep fry) استفاده نشود.

در کشورهای مدیترانه‌ای از روغن زیتون فقط برای سرخ کردن ملایم و تفت دادن استفاده می‌کنند. البته کیفیت روغن زیتون هم مهم است.
چنانچه حرارتی که به روغن زیتون داده می‌شود، بالای ۲۵۰ درجه سانتی‌گراد باشد، اسیدهای چرب آن به نوع ترانس تبدیل شده و در نتیجه سرطان‌زا خواهند بود. در نتیجه باید تا آنجا که ممکن است از روغن زیتون جهت سرخ‌کردن‌های سنگین استفاده نکنید؛ اما استفاده از روغن زیتون برای مصارف پختنی برای سلامتی بسیار مفید است؛ به عنوان نمونه، می‌توان آن را داخل خورش یا روی برنج ریخت.

از خواص بی‌نظیر روغن زیتون چه می‌دانید؟

روغن زیتون در بخش دارو و سلامت

خواص روغن زیتون در دوران بارداری

خواص روغن زیتون برای کودکان