روغن‌های مناسب برای سلامت قلب
روغن‌های مناسب سلامت قلب

سلامتی قلب به فاکتورهای زیادی بستگی دارد که مهم‌ترین آنها سبک زندگی و تغذیه است. غذایی که مصرف می‌کنید بر سلامت قلب‌تان تاثیر مستقیم دارد و به همین دلیل است که پزشکان همه افراد را به داشتن یک رژیم غذایی متعادل تشویق می‌کنند. رژیم غذای متعادل تنها به معنی حذف مواد غذایی ناسالم نیست. برای داشتن رژیم غذایی سالم باید مواد مغذی، فیبر و چربی‌های سالم مصرف کنید و البته فعالیت بدنی را فراموش نکنید. در این مطلب از مجله لادن نگاهی داریم به روغن‌های مناسب برای سلامت قلب.

 

خصوصیات روغن خوراکی سالم چیست؟

 

یک قانون کلی را فراموش نکنید. روغن‌هایی که از چربی‌های غیراشباع تک‌زنجیره‌ای و چندزنجیره‌ای (مثل امگا ۳) تشکیل شده‌اند کلسترول بد (LDL) پایین و کلسترول خوب (HDL) بالایی دارند. این چربی‌های مفید در زیتون، دانه آفتابگردان، کانولا، دانه کتان، بادام‌زمینی و گردو به وفور موجوداند.

این چربی‌ها علاوه بر پایین آوردن کلسترول بد، حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که با خاصیت ضدالتهابی خود از به وجود آمدن پلاک‌های عروقی پیشگیری می‌کنند.

چربی‌های امگا ۳ فقط از طریق خوراکی به بدن ما می‌رسند. این یعنی شما باید مصرف مواد غذایی حاوی امگا ۳ را در برنامه غذایی روزانه خود به شکل مرتب بگنجانید.

 

کدام روغن‌ها چربی‌های سالم دارند؟

 

روغن زیتون

قبلا هم در مجله لادن به خواص بی‌نظیر روغن زیتون برای سلامتی اشاره کرده‌ایم. چربی اصلی موجود در روغن زیتون را اسید چرب غیراشباع تک‌زنجیره‌ای تشکیل می‌دهد که در دسته چربی‌های رژیمی و سالم جای دارد و با کاهش کلسترول بد، به سلامتی قلب شما کمک می‌کند. آنتی‌اکسیدان‌ها و پلی‌فنول‌های روغن زیتون برای سلامتی بدن و به‌ویژه قلب بسیار مفید اند.

 

روغن بادام‌زمینی

روغن بادام‌زمینی حاوی چربی‌های غیراشباع تک‌زنجیره‌ای و چندزنجیره‌ای است و به علاوه مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان دارد که از بدن در مقابل رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. ویتامین E موجود در روغن بادام‌زمینی برای سلامت قلب مفید است و از همه مهم‌تر، روغن بادام‌زمینی چربی ترانس ندارد.

 

روغن آفتابگردان

روغنی که از دانه آفتابگردان گرفته می‌شود به خاطر طعم و مزه بسیار ملایمی که دارد در سراسر جهان برای آشپزی به کار می‌رود. این روغن سرشار از ویتامین E است و ۸۰ درصد آن را چربی‌های غیراشباع تک‌زنجیره‌ای تشکیل می‌دهد که برای سلامت قلب ضروری‌اند.

 

روغن سبوس برنج

به پوست نازکی که از روی دانه برنج برداشته می‌شود سبوس برنج گفته می‌شود. چربی‌های غیراشباع تک‌زنجیره‌ای و چندزنجیره‌ای در سبوس برنج به مقدار متعادل وجود دارند که برای سلامت قلب ایده‌آل است.

 

روغن کنجد

روغن کنجد نیز از مزیت داشتن چربی‌های غیراشباع برخوردار است و به علاوه سرشار از پروتئین، فیبر و آنتی‌اکسیدان است. روغن کنجد برای کسانی که مشکل کلسترول بالا یا گرفتگی عروق دارند بسیار مفید است.