روغن ذرت در برابر روغن کانولا
Corn-Oil-Vs-Canola-Oil
روغن کانولا و روغن ذرت  هر دو روغن هایی خوش طعم مورد استفاده در آشپزی، سرخ کردن و استفاده بر روی سالاد و غذاهای دریایی هستند. روغن ذرت از هسته های ذرت بدست می آید، در حالیکه روغن کانولا که نام آن برگرفته شده از “روغن سبک کانادایی” است ، از دانه های روغنی بدست می آید.روغن کانولا منبعی غنی از اسید چرب نیمه اشباع است که مشابه چربی سالمی است که در آووکادو و آجیل یافت می شود. پزشکان و متخصصان تغذیه عموما روغن کانولا را به لحاظ سلامتی در مقایسه با روغن ذرت برتر می دانند.

اصول اولیه در روغن کانولا و روغن ذرت

هر دو روغن حاوی ۱۲۰ کالری و ۱۴ گرم چربی در هر قاشق غذاخوری هستند. هر دوی آنها بدون شکر، کربوهیدرات و کلسترول هستند. مشابه همه روغن ها که عموما روغن هایی مایع هستند این دو روغن نیز به دلیل دارا بودن کالری بالا باید به طور متوسط استفاده شوند و در مصرف آنها نباید زیاده روی شود.

اندازه گیری میزان روغن مصرفی در قاشق و سپس ریختن آن درون کاسه می تواند به شما کمک کند میزان مصرف روغن خود را کنترل کنید و بسیار کارسازتر و قابل کنترل تر از حالتی است که آن را مستقیما به غذا اضافه کنید.

اسیدهای چرب ضروری در روغن کانولا و روغن ذرت

وقتی که بحث در مورد کیفیت اسید های چرب ضروری در روغن به میان می آید، روغن کانولا در مقایسه با روغن ذرت مزایای بیشتری دارد. در این زمینه فقط روغن بذر کتان می تواند روغن کانولا را شکست دهد و آن هم به این دلیل است که سرشار از اسید چرب امگا۳ می باشد.

روغن کانولا نه تنها حاوی مقادیر بیشتری اسید چرب غیر اشباع در مقایسه با روغن ذرت می باشد بلکه میزان اسید چرب اشباع مضر آن نیز کمتر است به طوریکه تنها ۱٫۰۳۱ گرم از آن در یک قاشق غذاخوری یافت می شود.

در مقابل، روغن ذرت حاوی ۱٫۷۶۱ گرم از این ماده است. روغن ذرت حاوی مقدار اندکیاسید ترانس می باشد که باعث آسیب زدن به رادیکال های آزاد، ایجاد ساختارهای کلسترول LDL و افزایش چربی بدن می شود.

در نتیجه، روغن کانولا از نظر محتویات چربی نیمه اشباع مفید نسبت به روغن ذرت برتری دارد که تاثیرات ضد التهاب داشته و باعث جلوگیری از بیماری های قلبی می شود. هر قاشق غذاخوری روغن کانولا دارای ۸٫۸۵۹ گرم وزن می باشد در حالیکه روغن ذرت ۳٫۷۵۰ گرم وزن دارد. کانولا تاثیرات زیادی در کاهش کلسترول LDL دارد در حالیکه مقدار کلسترول HDL خوب را کاهش نمی دهد.

توکوفرول

روغن ذرت و کانولا به طور کلی فاقد ویتامین و مواد معدنی هستند به جز توکوفرول آلفا که نوعی از ویتامین E می باشد. هر دو روغن حاوی ترکیبات محلول در چربی هستند و روغن کانولا نیز در این مورد برتر است چرا که حاوی ۲٫۴۴ میلی گرم توکوفرول آلفا در هر قاشق غذاخوری است و روغن ذرت با یک اختلاف اندک با میزان ۱٫۹۴ میلی گرم در پشت سر آن قرار دارد.

بر اساس گزارشات اداره تغذیه، میزان توصیه شده برای مصرف روزانه توکوفرول آلفا برای بزرگسالان ۱۵ میلی گرم می باشد.

تحقیق

در یک مطالعه آزمایشگاهی منتشر شده در سال ۲۰۱۰ در مورد “لیپیدها”، محققان دریافتند که اسیدهای چرب در روغن کانولا، به هنگام استفاده به همراه داروهای شیمی درمانی، باعث از بین رفتن سلول های سرطانی سینه می شوند.

آنها همچنین تاثیرات محافظت شیمیایی این دو روغن را نیز با هم مقایسه کردند. با توجه به آمارهای بروز، روغن کانولا حجم تومورهای سرطانی را کاهش داده و موجب افزایش میزان نجات یافتگی در برابر سرطان در مقایسه با روغن ذرت می شود که باعث می شود محققان به این نتیجه برسند که روغن کانولا دارای قابلیت مهار و درمان سرطان سینه می باشد و باید بیشتر مورد مطالعه قرار بگیرد.

تفاوت بین روغن آفتابگردان و روغن ذرت

در طی دهه های ۷۰ و ۸۰ ، چربی ها و روغن ها به طور جهانی محصولاتی بد محسوب می شدند. در دهه ۱۹۹۰، تحقیقات نشان دادکه تنها دسته ای از چربی ها و روغن ها بد می باشند. روغن های گیاهی می توانند موجب کاهش مشکلات قلبی و عروقی شوند که قبلا به همه چربی ها نسبت داده می شد. این یافته باعث افزایش تنوع روغن های گیاهی موجود در بازارهای آمریکا شد. روغن آفتابگردان و روغن ذرت دو نمونه از این روغن های گیاهی می باشند.

میزان کالری

اداره کشاورزی آمریکا، اطلاعات تغذیه ای غذاهای رایج را اعلام می کند. بر اساس آمار USDA ، روغن آفتابگردان و روغن ذرت دارای میزان یکسانی کالری هستند که عددی بالاتر از ۱۹۰۰ برای هر فنجان از این روغن ها می باشد. در هر دو مورد، تمام این کالری ناشی از حضور چربی ها می باشد. توجه داشته باشید که میزان مورد استفاده در آشپزی برای هر یک از این روغن ها بسیار کمتر از سایر انواع روغن می باشد.

انواع چربی ها

تنها میزان چربی موجود در غذا نیست که حائز اهمیت است بلکه نوع آن نیز مهم می باشد. چربی موجود در روغن آفتابگردان متشکل از ۹۰ درصد چربی غیراشباع مفید و ۱۰ درصد چربی اشباع غیر سالم می باشد. برای روغن ذرت، این دو عدد به ترتیب ۸۵ و ۱۵ درصد می باشد.

این باعث می شود در مقایسه این دو نوع روغن از نقطه نظر سلامتی ، روغن آفتابگردان ، روغن سالم تر و گزینه بهتری به حساب آید .اما در هر دو مورد، میزان چربی سالم و مفید نسبت به چربی غیر سالم برتری شگفت انگیزی دارد.
ویژگی های آشپزی
بر اساس گفته Alton Brown ، دو ویژگی مهم در روغن آشپزی طعم و نقطه دود می باشد. روغن ذرت دارای نقطه دود ، دمایی که روغن شروع به سوختن می کند ، پایین تری می باشد. این باعث می شود روغن آفتابگردان برای آشپزی در دماهای بالا به عنوان مثال سرخ کردن های عمیق، گزینه بهتری محسوب شود. روغن آفتابگردان همچنین طعم کمتری دارد بنابراین احتمال کمتری برای پوشش دادن و تحت تاثیر قرار دادن طعم سایر افزودنی ها و محتویات در آشپزی دارد.