روغن ویتامینه آفتاب‌گردان لادن

یکی از انواع دانه‌های روغنی دانه گل آفتاب‌گردان است. از دانه گل آفتاب‌گردان روغنی تهیه می‌شود که از دیرباز در پخت‌و‌پز مورد استفاده قرار می‌گرفته است. گیاه آفتاب‌گردان به دو نوع تقسیم می‌شود که یک نوع آن شیرین و دیگری غیرروغنی است. نوع شیرین آن خوراکی است و برای روغن‌گیری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دانه‌های شیرین آفتاب‌گردان به وسیله پرس سرد یا توسط حلال و در بعضی موارد با ترکیب این دو روش، روغن‌گیری می‌شود. این روغن پس از تصفیه دارای رنگ ملایم کهربایی و مزه و بویی خوشایند است. روغن آفتاب‌گردان به خاطر داشتن چندین نوع چربی غیراشباع در میان روغن‌های گیاهی برای پخت‌وپز گزینه بسیار خوبی به حساب می‌آید.

روغن آفتاب‌گردان علاوه بر خوراکی بودن به دلیل خواص و ویژگی‌هایی که دارد در محصولات بهداشتی نیز به کار برده می‌شود. از نظر فرمولاسیون این روغن بسیار شبیه روغن زیتون است. در ادامه ویژگی‌ها و خواص این روغن را بررسی می‌کنیم.

ویتامین‌ها و پروتئین‌های روغن ویتامینه آفتاب‌گردان

روغن ویتامینه آفتاب‌گردان دارای مقادیر متنوعی از ویتامین‌ها است. ویتامین E مهمترین و اثرگذارترین ویتامین در روغن آفتاب‌گردان به شمار می‌رود. این محصول علاوه بر ویتامین E، دارای ویتامین B است. ویتامین B باعث تقویت سیستم عصبی بدن و دستگاه گوارش می‌شود. همچنین ویتامین A موجود در روغن ویتامینه آفتاب‌گردان، برای چشم و جلوگیری از بروز آب مروارید بسیار مفید است.

علاوه بر ویتامین‌های گفته شده، این روغن سرشار از پروتئین است. پروتئین برای تنظیم هورمون‌ها و احیای بافت‌های بدن بسیار مفید است. پروتئین ماده‌ای است که به دلیل ذخیره نشدن در بدن ما باید روزانه مقادیری از آن را مصرف کنیم. روغن ویتامینه آفتاب‌گردان با میزان پروتئینی که دارد برای مصرف روزانه و برطرف کردن این نیاز بدن بسیار مفید است.

تاثیرات روغن آفتاب‌گردان بر سلامت

  1. تاثیر روغن آفتاب‌گردان بر قلب و عروق

دانه آفتاب‌گردان در پروسه روغن‌گیری تمام ویتامین‌ها و مواد شیمیایی گیاهی خود را حفظ می‌کند. این روغن سرشار از ویتامینE  بوده و چربی‌های اشباع‌شده کمتری نسبت به دیگر روغن‌ها دارد. همه ویژگی‌های گفته شده روغن آفتاب‌گردان را جزو سالم‌ترین روغن‌های خوراکی قرار داده که برای قلب و عروق بسیار مفید است و از حملات قلبی ناشی از گرفتگی عروق جلوگیری می‌کند.

 

  1. کاهش‌دهنده کلسترول

چربی‌های اشباع که همیشه در بحث روغن‌ها بسیار موردتوجه قرار می‌گیرند، از این جهت خطرناک اند که ساختار بسیار سختی دارند و به راحتی در بدن شکسته و تجزیه نمی‌شوند. عدم شکست و تجزیه در طول متابولیسم بدن سبب رسوب آنها در بخش‌های مختلف بدن می‌شود. رسوب‌گذاری این چربی‌های اشباع باعث افزایش کلسترول بد خون می‌شود. کلسترول بد خون انواع مشکلات قلبی و عروقی را رقم می‌زند. روغن آفتاب‌گردان ویتامینه دارای درصد خوبی از چربی‌های غیراشباع است و به همین جهت مشکلی برای افراد در زمینه کلسترول ایجاد نمی‌کند.

 

  1. پیشگیری از سرطان

گفته شد که روغن ویتامینه آفتاب‌گردان دارای مقادیر زیادی از ویتامین E است. به همین علت این روغن در بین روغن‌های خوراکی دیگر از بروز سرطان در بدن به خصوص در روده بزرگ پیشگیری می‌کند. روغن ویتامینه آفتاب‌گردان به کمک این ویتامین رادیکال‌های آزاد بدن را که مسبب ایجاد سرطان هستند، مهار می کند.

 

  1. تاثیر روغن آفتاب‌گردان بر زیبایی

روغن ویتامینه آفتاب‌گردان یک مرطوب‌کننده بسیار عالی است و در صنعت بهداشتی و آرایشی از آن استفاده می‌کنند. علاوه بر این ویتامین E موجود در این روغن تاثیر بسیار زیادی بر شادابی و مراقبت از پوست دارد.

روغن ویتامینه آفتاب‌گردان تاثیر خوبی بر روی موها می‌گذارد. این روغن را علاوه بر مصرف خوراکی می‌توانید به صورت موضعی بر روی پوست و موی خود استفاده کنید. شما می‌توانید با استفاده از این روغن پوست سر خود را ماساژ دهید تا از خواص بسیار بالای این روغن بر روی نرمی، تقویت مو و جلوگیری از ریزش آن بهره‌مند شوید.

برای آشنایی بیشتر با خواص روغن آفتاب‌گردان لادن، بخوانید.