خواص سلامتی روغن آفتابگردان لادن
روغن آفتابگردان لادن

روغن آفتابگردان لادن یکی از محبوب‌ترین محصولات این برند است که علاوه بر ویتامین‌های D و E و امگا ۶ و ۹، طعم اصلی غذای شما را هم حفظ می‌کند. در این مطلب از مجله لادن به بررسی ویژگی‌های این محصول پرطرفدار لادن می‌پردازیم.

روغن آفتابگردان به خاطر داشتن چندین نوع چربی غیراشباع، در میان روغن‌های گیاهی برای پخت‌وپز گزینه بسیار خوبی به حساب می‌آید. این روغن علاوه بر خوراکی بودن، به دلیل خواص و ویژگی‌های خود در محصولات بهداشتی نیز استفاده می‌شود. فرمولاسیون این روغن بسیار شبیه روغن زیتون است. در ادامه ویژگی‌ها و خواص این روغن را بررسی می‌کنیم.

 

مصارف روغن آفتابگردان

 

ویتامین‌ها و پروتئین‌های روغن آفتابگردان لادن

روغن آفتابگردان لادن دارای ویتامین‌های متنوع است. ویتامین E مهمترین و اثرگذارترین ویتامین در روغن آفتابگردان به شمار می‌رود. این محصول علاوه بر ویتامین E، از مقادیر مناسب ویتامین D نیز برخوردار است. ویتامین D در جذب کلسیم و در نتیجه، سلامتی استخوان‌ها و دندان‌ها نقش بسیار مهمی دارد. علاوه بر این، از سیستم ایمنی محافظت می‌کند و سطح انسولین خون را تنظیم می‌نماید.

علاوه بر ویتامین‌های گفته شده، این روغن سرشار از پروتئین است. پروتئین برای تنظیم هورمون‌ها و احیای بافت‌های بدن بسیار مفید است. پروتئین ماده‌ای است که به دلیل ذخیره نشدن در بدن ما باید روزانه مقادیری از آن را مصرف کنیم. روغن ویتامینه آفتابگردان لادن با میزان پروتئینی که دارد برای مصرف روزانه و برطرف کردن این نیاز بدن بسیار مفید است.

 

تأثیر روغن آفتابگردان لادن بر سلامت

 

تاثیر روغن آفتابگردان بر قلب و عروق

دانه آفتابگردان در فرایند روغن‌گیری تمام ویتامین‌ها و مواد شیمیایی گیاهی خود را حفظ می‌کند. این روغن سرشار از ویتامینE   بوده و چربی‌های اشباع‌شده کمتری نسبت به دیگر روغن‌ها دارد. همه ویژگی‌های گفته شده روغن آفتابگردان لادن را جزو سالم‌ترین روغن‌های خوراکی قرار داده که برای قلب و عروق بسیار مفید است و از حملات قلبی ناشی از گرفتگی عروق جلوگیری می‌کند.

خواص درمانی روغن آفتابگردان در سب سنتی و مدرن

 

کاهش‌دهنده کلسترول

چربی‌های اشباع که همیشه در بحث روغن‌ها بسیار موردتوجه قرار می‌گیرند، از این جهت خطرناک اند که ساختار بسیار سختی دارند و به راحتی در بدن شکسته و تجزیه نمی‌شوند. عدم شکست و تجزیه در طول متابولیسم بدن سبب رسوب آنها در بخش‌های مختلف بدن می‌شود. رسوب‌گذاری این چربی‌های اشباع باعث افزایش کلسترول بد خون می‌شود. کلسترول بد خون انواع مشکلات قلبی و عروقی را رقم می‌زند. روغن آفتابگردان لادن دارای درصد خوبی از چربی‌های غیراشباع است و به همین جهت مشکلی برای افراد در زمینه کلسترول ایجاد نمی‌کند.

 

پیشگیری از سرطان

گفته شد که روغن آفتابگردان لادن دارای مقادیر زیادی از ویتامین E  و D است. به همین علت این روغن از بروز سرطان در بدن به خصوص در روده بزرگ پیشگیری می‌کند. روغن آفتابگردان رادیکال‌های آزاد بدن را که مسبب ایجاد سرطان هستند، مهار می کند.

 

تاثیر روغن آفتابگردان لادن بر زیبایی

روغن آفتابگردان یک مرطوب‌کننده بسیار عالی است و در صنعت بهداشتی و آرایشی از آن استفاده می‌کنند. علاوه بر این، ویتامین E موجود در این روغن تاثیر بسیار زیادی بر شادابی و مراقبت از پوست دارد.

روغن آفتابگردان تاثیر خوبی بر روی موها می‌گذارد. این روغن را علاوه بر مصرف خوراکی می‌توانید به صورت موضعی بر روی پوست و موی خود استفاده کنید. شما می‌توانید با استفاده از این روغن پوست سر خود را ماساژ دهید تا موی خود را تقویت و از ریزش آن جلوگیری کنید.

روغن‌های گیاهی مناسب برای برنزه کردن