تاثیر روغن کانولا در دوران بارداری
روغن کانولا

دوران بارداری یکی از حساس‌ترین دوره‌های زندگی زنان به شمار می‌رود. توجه به رژیم غذایی مادر به خصوص روغن مصرفی مادر در این دوران از اهمیت خاصی برخوردار است. در این مطلب قصد داریم در خصوص خواص روغن کانولا و تأثیر آن بر مادر و جنین در دوران بارداری صحبت کنیم.

روغن کانولا چیست؟

کانولا نوعی غله است با گیاهی به ارتفاع ۱ تا ۱٫۵ متر. در تخمدان گیاه دانه‌هایی به نام کلزا تولید می‌شود. دانه‌های کلزا از جمله دانه‌های روغنی هستند که برای استخراج روغن از آن‌ها باید تحت‌فشار قرار گیرند. ۴۵ درصد از دانه‌های کلزا حاوی روغن است.

کانادا، آمریکا و اتحادیه اروپا از تولید کننده‌های اصلی دانه‌های کلزا هستند. در کل روغن خوراکی گرفته‌شده از دانه‌های گیاه کلزا با نام‌های مختلفی نظیر روغن کانولا، روغن کلزا با اسید اروسیک پایین، روغن کانولا و … شناخته می‌شود.

خواص روغن کانولا و تاثیر آن در بارداری

امگا۳ و خواص بی‌نظیر آن

بر اساس مطالعات انجام شده میزان اسید چرب امگا۳ به نام اسید آلفالینولئیک در روغن کانولا بسیار زیاد است. از این رو استفاده از این روغن می‌تواند برای قلب بسیار مفید باشد. این یکی از خواصی است که پزشکان استفاده از آن را به مادران باردار توصیه می‌کنند زیرا وجود اسید چرب امگا۳ در این روغن باعث تنظیم ضربان قلب، کاهش التهاب و کاهش خطر ایجاد لخته‌های خونی می‌شود. این روغن می‌تواند باعث کاهش مرگ و میر مادران باردار و نوزادان شود.

از آنجا که این روغن حاوی مقدار زیادی اسید چرب امگا۳ و مقدار کمتری اسید چرب امگا۶ است، خطر ابتلا مادر و نوزاد به انواع سرطان‌ها مثل سرطان روده بزرگ و انواع دیگر بیماری‌ها مثل بواسیر، اسهال، یبوست و استفراغ را کاهش دهد. همچنین مصرف این روغن در دوران بارداری باعث می‌شود تا نوزاد بعد از تولد به زردی دچار نشود.

اسیدهای چرب روغن کانولا

به عقیده کارشناسان و پزشکان، روغن‌های گیاهی نسبت به سایر روغن‌ها مضرات کمتری دارند. در این میان روغن حاصله از دانه‌های کلزا یا همان روغن کانولا به دلیل نسبت به سایر روغن‌ها اسید چرب اشباع کمتری دارد و از آنجایی که مصرف این اسیدهای چرب مضر در دوران بارداری برای مادر و جنین بسیار خطرناک است، به همین دلیل روغن کانولا می‌تواند جایگزین مناسبی برای انواع روغن‌ها در دوران بارداری باشد.

مادران بارداری که کلسترول خون بالایی دارند، در دوران بارداری می‌بایست مراقب میزان کلسترول خون خود باشند. از طرفی از آنجایی که روغن کانولا حاوی اسیدهای چرب غیراشباع است مصرف آن باعث کاهش کلسترول خون می‌شود و به همین دلیل می‌تواند یک گزینه مناسب برای روغن مصرفی مادران باردار باشد.

روغن کانولا و ویتامین‌ها

روغن کانولا منبعی غنی از ویتامین E محسوب می‌شود. در دوران بارداری نیاز مادر به انواع ویتامین‌ها افزایش می‌یابد که ویتامین E نیز یکی از این ویتامین‌های ضروری است. پس مصرف آن به جای سایر روغن‌ها به مادران باردار توصیه می‌شود.

مادران باردار معمولا نیاز به تأمین انرژی بیشتری نسبت به سایر افراد دارند. چربی‌ها بخش مهمی از سلول‌های بدن را تشکیل می‌دهند که نقش زیادی در تأمین انرژی مورد نیاز بدن و همچنین جذب انواع ویتامین‌های محلول در چربی مثل ویتامین K، A، D و E دارند. روغن کانولا از جمله روغن‌هایی است که می‌تواند نقش مهمی در تأمین انرژی بدن به خصوص در دوران بارداری داشته باشد.

روغن کانولا و سرطان

با استفاده از روغن کانولا در برنامه غذایی می‌توان خطر ابتلا به سرطان را در مادر و نوزاد کاهش داد. محققان در نشست اخیر انجمن تحقیقات سرطان آمریکا اعلام کردند، گنجاندن روغن کانولا در برنامه غذایی مادران باردار به کاهش خطر بروز سرطان سینه در آنان و حتی فرزندان‌شان کمک می‌کند.

روغن کانولا و چربی شکمی

مصرف روغن کانولا باعث کاهش چربی شکمی و در نهایت کاهش خطر ابتلا به سندروم متابولیک می‌شود. مادران باردار بعد از زایمان در صورت رعایت نکردن رژیم غذایی مناسب نمی‌توانند اضافه وزن ناشی از بارداری را جبران کنند و در بسیاری موارد دچار چربی‌های شکمی می‌شوند. به همین دلیل مصرف این روغن به این افراد در حین بارداری به شدت توصیه می‌شود.

کارشناسان به مادران باردار توصیه می‌کنند که در صورتی که می‌خواهند از غذاهای سرخ کردنی در رژیم غذایی خود استفاده کنند، بهتر است از روغن کانولا به جای سایر روغن‌ها استفاده کنند.