چه روغنی‌ مناسب پخت‌وپز است؟

روغن‌های مناسب پخت‌وپز بسیار متنوع هستند. کافی است سری به فروشگاه‌های مواد غذایی بزنید تا انواع روغن‌های پخت‌وپز را در آنجا ببینید. از طرفی روغن‌های پخت‌وپز یکی از مواد خوراکی ضروری هر آشپزخانه‌ای هستند که هر کس بنابر سلیقه خود و همچنین طعم و عطر روغن برخی از انواع روغن را به سایرین ترجیح داده و در پخت‌وپز روزانه مورد استفاده قرار می‌دهد. اما علاوه بر طعم و عطر روغن‌های مناسب پخت‌وپز، نکات کلیدی دیگری در رابطه با آنها وجود دارد که برای انتخاب این نوع روغن‌ها باید موردتوجه قرار دهید تا مصرف روغن به سلامت شما لطمه نزند و حتی مفید نیز باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا بهترین روغن‌های مناسب برای پخت‌وپز را به شما معرفی کنیم.

چه روغنی‌ مناسب پخت‌وپز است؟

هنگامی‌که تصمیم به خرید روغن‌های مناسب پخت‌وپز می‌گیرید اولین فکری که به ذهنتان می‌رسد این است که سالم‌ترین روغن مناسب پخت‌وپز را انتخاب کنید. یکی از ویژگی‌های اصلی روغن‌های مناسب پخت‌وپز این است که نباید در معرض دمای بالا قرار بگیرند. مثلا نباید برای سرخ کردن مواد غذایی از آنها استفاده کنید زیرا ساختار ناپایدار این روغن‌ها باعث می‌شود به سرعت اکسیده شده و به مواد سرطان‌زا تبدیل شوند. روغن‌های مناسب پخت‌وپز معمولا حاوی چربی‌های اشباع نشده هستند که برای سلامتی ما مفیداند. البته این مسئله تا زمانی درست است که این روغن‌ها در معرض حرارت بالا قرار نگیرند در غیر این صورت مولکول‌های روغن با قرار گرفتن در معرض حرارت مستقیم شعله تجزیه شده و به مواد شیمیایی مضری مانند آلدئیدها تبدیل می‌شوند که باعث بیماری‌های قلبی و انواع سرطان می‌شوند.

شیوه نگهداری روغن‌های مناسب پخت‌وپز

روغن‌های مناسب پخت‌وپز معمولا از منابع گیاهی تهیه می‌شوند که قرار گرفتن آنها در معرض نور و هوا می‌تواند کیفیت آنها را تحت تاثیر قرار دهد. اسیدهای چرب ضروری موجود در این روغن‌ها در برابر نور و هوا اکسیده شده و رادیکال‌های آزاد تولید می‌کنند. بنابراین هنگام خرید روغن‌هایی را انتخاب کنید که در ظرف های تیره بسته بندی شده اند و پس از آوردن به منزل و استفاده در آنها را محکم بسته و در یخچال نگهداری کنید. ضمنا حداکثر تا ۳ ماه روغن‌های مناسب پخت‌وپز را مصرف کنید.

نکته مهم دیگری که در رابطه با روغن‌های مناسب پخت‌وپز باید بدانید این است که هرچه میزان اشباع بودن چربی‌های موجود در روغن‌های پخت‌وپز بیشتر باشد، احتمال اکسیده شدن آن در برابر نور و حرارت کمتر خواهد بود و به عبارتی برای پخت‌وپز مناسب‌تر خواهد بود. بنابراین شما موقع خرید باید به درصد اشباع بودن چربی‌های موجود در روغن پخت‌وپز دقت کنید.

 

بهترین روغن‌های مناسب پخت‌وپز کدام‌اند؟

 

روغن زیتون

یکی از بهترین روغن‌ها جهت پخت‌وپز در حال حاضر روغن زیتون است که حاوی مقادیر قابل‌توجهی اسید چرب امگا۹ است که برای سلامت بسیار مفید است. روغن زیتون بکر و تصفیه نشده طعم و بوی بسیار خوبی دارد و حاوی اسیدهای چرب تک غیراشباع است که از ابتلا به سرطان پیشگیری می‌کند. نکته‌ای که باید در مصرف روغن زیتون مدنظر داشت این است که روغن زیتون تصفیه‌شده قادر است دمای بالاتری را نسبت به روغن زیتون خام تحمل کند. بنابراین بهتر است برای پخت‌وپز از روغن زیتون تصفیه‌شده استفاده کنید.

روغن کانولا

روغن کانولا پس از روغن زیتون یکی از روغن‌های مناسب پخت‌وپز است که سرشار از اسیدهای چرب ضروری امگا۶ و امگا۳ است. همان‌طور که می‌دانید این اسیدهای چرب در بدن ساخته نمی‌شوند و باید از طریق رژیم غذایی تامین شوند. تحقیقات نشان داده که اکثر افراد معمولا امگا۶ موردنیاز خودشان را از طریق رژیم غذایی تامین می‌کنند اما دریافت امگا۳ از این طریق دشوار است. از آنجا که این چربی مفید برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‎های قلبی – عروقی و سلامت عمومی‌ضروری است، مصرف روغن کانولا برای دریافت اسیدهای چرب ضروری بدن گزینه بسیار مناسبی است.

روغن آفتاب‌گردان

این روغن از نظر ترکیبات چرب شباهت فراوانی به روغن زیتون دارد و یکی از چاشنی‌های مناسب برای سرو سالاد به شمار می‌رود. روغن آفتاب‌گردان یکی از تامین‌کننده‌های ویتامین E بدن است. البته بهتر است روغن آفتاب‌گردان را از برندهای معتبر تهیه کنید تا از خلوص آن مطمئن باشید.

روغن ذرت

روغن ذرت نقش مهمی در تأمین اسیدهای چرب ضروری و ویتامین‌های K و E داشته و اثرات مفیدی بر سیستم قلبی- عروقی و همچنین سیستم ایمنی دارد. این روغن حاوی مقادیر بالایی از اسیدهای چرب غیراشباع و مقادیر کمی اسیدهای چرب اشباع‌‍شده است که از این نظر نیز برای سلامتی بسیار مفید است.

همچنین روغن ذرت غنی از فیتواسترول‌ها (استرول‌های گیاهی) است و می‌تواند میزان جذب کلسترول را بیش از ۲۵ درصد کاهش دهد و در نتیجه، بیماری‌های قلبی- عروقی که تا حد زیادی مربوط به کلسترول خون هستند، را کاهش می‌دهد.

لیست بالا فهرستی از بهترین روغن‌های پخت‌وپز هستند که شما می‌توانید با خیال راحت از آنها در آشپزخانه خودتان استفاده کنید .