رژیم غذایی بدون چربی چه تهدیداتی برای سلامت بدن دارد؟
سلامت

یکی از دغدغه‌های اصلی هر فرد در زندگی داشتن یک برنامه غذایی سالم، صحیح و متناسب با نیازهای بدن خود است. میزان نیاز هر فرد به هر گروه از مواد غذایی به عوامل مختلفی از جمله رده سنی، جنسیت، وضعیت سلامت عمومی و .. بستگی دارد. به عبارتی بدن در هر سن و هر شرایطی نیازهای خاصی دارد و باید میزان معینی کربوهیدرات، پروتئین، چربی، املاح و ویتامین دریافت کند.

مساله بسیار مهمی که در رابطه با مصرف دسته‌بندی‌های مختلف موادغذایی وجود دارد این است که نباید هیچ کدام از گروه‌های مواد غذایی را از برنامه خود به طور کامل حذف کرد. حذف هر کدام از گروه‌های مواد غذایی اثرات منفی بر سلامت بدن دارد. به عنوان مثال بعضی افراد گمان می‌کنند با حذف کامل کربوهیدرات‌ها لاغر می‌شوند درحالی‌که مصرف کربوهیدرات‌ها مانند بقیه مواد غذایی برای سلامت بدن ضروری است.

یکی از باورهای غلط در مورد تغذیه این است که بسیاری از مردم تصور می‌کنند با حذف کامل چربی از وعده‌های غذایی زندگی سالم‌تری خواهند داشت. در این مطلب به تهدیداتی که رژیم غذایی بدون چربی برای سلامت بدن ایجاد می‌کند می‌پردازیم.

 

افزایش وزن

 

شاید تعجب کنید که حذف کامل چربی از وعده‌های غذایی موجب افزایش وزن می‌شود. مصرف برخی از چربی‌های سالم از جمله آجیل و روغن‌های گیاهی برای بدن ضروری است. زیرا این چربی‌ها باعث سوختن کالری در بدن می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد کسانی که رژیم غذایی بدون چربی دارند کالری کمتری می‌سوزانند و همین عامل موجب اضافه وزن آن‌ها می‌شود.

کلسترول خون را با آشپزی با روغن سالم زیتون کنترل کنید

 

ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی

 

این تصور که مصرف هر نوع چربی سلامت قلب را به خطر می‌اندازد یک تصور غلط اما رایج بین بسیاری از افراد است. مطالعات نشان می‌دهد مصرف چربی‌های مفید و سالم به مقدار مناسب برای سلامت قلب و جلوگیری از ابتلا به دیابت ضروری است.

بهترین روغن برای بیماران قلبی و دیابتی کدام است؟

 

به هم ریختن هورمون‌ها و ناباروری

 

حذف چربی از رژیم غذایی باعث عدم تعادل هورمونی زنان و نامنظم شدن دوره قاعدگی آن‌ها می‌شود و این موضوع می‌تواند ناباروری را به دنبال داشته باشد. علاوه‌براین، کاهش مصرف چربی‌های مفید در مردان باعث کاهش سطح تستسترون شده و احتمال ناباروری را زیاد می‌کند.

 

خستگی ذهن و عدم تمرکز

 

فقدان چربی‌های مهم در رژیم غذایی باعث خستگی ذهن و عدم تمرکز می‌شود. یکی از این چربی‌های مهم و سالم امگا۳ است. امگا۳ واحد سازنده مغز و سیستم عصبی مرکزی است که کمبود آن اثرات منفی بر عملکرد ذهنی دارد.

 

خشکی پوست

 

اولین عضو بدن که در اثر نبود چربی در رژیم غذایی آسیب می‌بیند، پوست است. با کمبود چربی‌های مهم در بدن، پوست خشک می‌شود، شوره می‌زند و سلامت و شادابی خود را از دست می‌دهد.

 

تاثیر روغن زیتون بر سلامت پوست

 

افسردگی

 

وجود لایه‌های چرب در مغز بر خلق‌وخو تاثیر مثبت می‌گذارد. به همین دلیل فقدان چربی‌های سالم از جمله امگا۳ باعث کاهش سطح چربی مغز و در نتیجه افسردگی می‌شود.

 

افزایش گرسنگی

 

کمبود چربی‌های مفید در بدن باعث افزایش هورمون گرلین می‌شود. این هورمون، هورمون گرسنگی است که با افزایش آن احساس گرسنگی در فرد تشدید می‌شود و موجب چاقی و اضافه وزن می‌شود.