طرز تهیه ۵ نوع سس و چاشنی سالاد

سس سالاد و چاشنی سالاد مهم‌ترین عامل در خوشمزه‌تر شدن مزه سالادها و جذب افراد برای مصرف انواع سالاد به عنوان پیش‌غذا و حتی غذای اصلی در وعده‌های غذایی روزانه به شمار می‌آیند. بسیاری از افراد تنها به دلیل اینکه نمی‌دانند از چه نوع سسی به همراه سالادهای خود استفاده کنند، از خوردن این غذای مهم خودداری می‌کنند.

از آنجایی که پزشکان و کارشناسان تغذیه افراد را به استفاده از سالاد در وعده‌های غذایی ترغیب و تشویق می‌کنند، در این مطلب دستور تهیه ۵ نوع سس سالاد سالم و خوشمزه را خدمت شما همراهان تقدیم می‌کنیم.
 

سس سالاد عسل و خردل

 

مواد لازم برای تهیه سس سالاد خردل و عسل

سیر ۱ حبه له شده

سرکه سفید ۱ قاشق غذاخوری

خردل ۱ و نیم قاشق مرباخوری

عسل نصف قاشق مرباخوری

نمک کمی

پودر فلفل کمی

روغن زیتون ۳/۱ لیوان خرید از دیجی کالا
 


 

طرز تهیه سس عسل و خردل

در یک کاسه کوچک سیر، سرکه، خردل، عسل، نمک و فلفل را با هم مخلوط می‌کنیم. وقتی مواد کاملا با هم مخلوط شد، روغن زیتون را به تدریج به آن‌ها اضافه می‌کنیم. چون در این نوع سس از عسل به عنوان شیرین‌کننده استفاده شده است، بنابراین میزان نمکی که در آن باید استفاده شود، کم است. هرچه میزان نمک در این سس کمتر باشد، طعم و مزه آن بهتر خواهد بود.
 

سس سالاد سیر و خامه

 

مواد لازم برای تهیه سس سالاد سیر و خامه

باترمیلک نصف لیوان

مایونز کم چرب نصف لیوان

لیمو ترش تازه ۱ و نیم قاشق غذاخوری

پنیر پارمزان رنده شده ۲ قاشق غذاخوری

سس سویا ۲ قاشق مرباخوری

سیر له شده ۱ حبه

نمک کمی

پودر فلفل تازه به اندازه لازم
 

طرز تهیه سس سالاد سیر و خامه

در این سس از باترمیلک استفاده می‌کنیم. برای تهیه باترمیلک کافی است نصف قاشق غذاخوری آب لیمو ترش و یا سرکه سفید را به نصف لیوان شیر کم‌چرب اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. اجازه دهید تا مواد ۵ دقیقه استراحت کنند. بعد از ۵ دقیقه، باترمیلک آماده، مایونز کم‌چرب، آب لیموترش، پنیر پارمزان، سویا سس، سیر له‌شده، نمک و فلفل را در مخلوط‌کن می‌ریزیم و این‌قدر می‌زنیم تا کاملا با هم ترکیب شوند و بافت نرمی به ما بدهند. این سس باید به مدت دو روز در ظرف در بسته در یخچال و یا جای خشک و خنک نگهداری شود. بعد از گذشت دو روز این سس آماده سرو کردن است.

در این تهیه این سس از باترمیلک و مایونز کم‌چرب استفاده می‌شود. از این سس علاوه بر اینکه در تهیه سالادها می‌توان استفاده کرد، برای پیش غذاهایی مثل سیب‌زمینی آب‌پز و یا پاستا نیز می‌توان استفاده کرد.
 

سس سالاد سبزیجات معطر

 

مواد لازم برای تهیه سس سالاد سبزیجات معطر

روغن زیتون ۳/۱ لیوان خرید از دیجی کالا

سرکه یا آب‌لیمو نصف لیوان

ماست ۲ لیوان

سبزیجات معطر خشک ۱ لیوان (ترخون، گشنیز، نعنا، شوید)

نمک و فلفل به میزان لازم
 

طرز تهیه سس سالاد سبزیجات معطر

برای تهیه این سس ابتدا نمک و فلفل را در سرکه یا آب‌لیمو حل کنید و سپس به تدریج روغن زیتون را اضافه کنید. وقتی مواد کاملا با هم مخلوط شد، ماست را به تدریج به این مواد اضافه کنید. اگر ماست را یک‌جا به مواد اضافه کنید، گلوله گلوله می‌شود و سس بافت یک‌دستی نخواهد داشت. در آخر سبزیجات معطر خشک را بیافزایید.

از این سس به غیر از سالاد کاهو و سبزیجات می‌توان در کنار انواع سالاد مرغ سرد و پاستا نیز استفاده کرد.
 

سس سالاد سبزیجات خامه‌ای

 

مواد لازم برای تهیه سس سبزیجات خامه‌ای

خامه ترش کم‌چرب ۴/۱ لیوان

مایونز کم‌چرب ۲/۱ لیوان

ماست ساده کم‌چرب ۳/۱ لیوان

سرکه سفید ۳ قاشق غذاخوری

خردل ۱ قاشق غذاخوری

عسل ۱ قاشق غذاخوری

پیاز یا پیازچه خردشده ۱ و نیم قاشق غذاخوری

ترخون یا شوید خشک ۱ و ۴/۱ قاشق غذاخوری

نمک کمی

پودر فلفل به میزان لازم
 

نکاتی دیگر

طرز تهیه سس سالاد سبزیجات خامه‌ای

برای آماده کردن خامه ترش، ۱/۸ لیوان باترمیلک آماده کرده، سپس آن را با ۱/۸ لیوان خامه کم‌چرب مخلوط کنید. بگذارید به مدت یک تا دو روز در دمای اتاق بماند. وقتی خامه ترش را آماده کردید، مایونز، ماست، سرکه، خردل، عسل، پیاز و سبزیجات را به همراه خامه ترش و نمک و فلفل در یک ظرف کاملا مخلوط کنید. چون در این سس بافت پیاز باید کاملا مشخص باشد، بهتر است از میکسر یا همزن برای مخلوط کردن مواد استفاده نشود.

این سس برای افرادی که از رژیم غذایی لاغری پیروی می‌کنند مناسب است. این سس را می‌توان علاوه بر سالاد در کنار سیب‌زمینی سرخ کرده و یا سالاد سیب‌زمینی نیز استفاده کرد.

 

سس سالاد لیمو و گشنیز

 

مواد لازم برای تهیه سس سالاد لیمو و گشنیز

گشنیز تازه ۱ لیوان

روغن زیتون نصف لیوان خرید از دیجی کالا

آب لیمو ترش تازه ۴/۱ لیوان

آب پرتقال تازه ۴/۱ لیوان

نمک مقداری

پودر فلفل مقداری

پودر سیر به میزان دلخواه (می‌توانید پودر سیر را در صورت تمایل حذف کنید)
 

طرز تهیه سس سالاد لیمو و گشنیز

ابتدا گشنیزها را کاملا ریزریز خرد کنید. در یک ظرف روغن زیتون، آب لیمو و آب پرتقال را مخلوط کنید و کاملا هم بزنید. سپس نمک و فلفل را به این ترکیب اضافه کنید و در نهایت گشنیزها را اضافه کنید. بهتر است گشنیزها را همان موقع که می‌خواهید به مواد اضافه کنید، خرد کنید تا عطر و مزه آن‌ها بماند. همه مواد را در مخلوط کن بریزید تا بافت سس یکدست شود.

در بسیاری از سس‌ها می‌توان با استفاده از آب‌پرتقال در کنار آب‌لیمو و انواع سبزیجات، سس‌های فوق‌العاده خوشمزه و سالمی را تهیه کرد. این نوع سس‌ها در کنار قالب غذاهایی که به همراه نان سرو می‌شوند، قابل‌استفاده هستند.