سولکی مرغ یونانی
سولکی-مرغ
مرغ یونانی، کبابی طعم دار شده با پونه کوهی، ماریناد سیر، قابل سرو شدن با نان پیتا کباب شده!
سولکی مرغ یونانی، کبابی با پونه گیاهی داروئی تازه، سیر، لیمو، روغن زیتون و ادویه جات طعم دار می شود. به زبان ساده، مرغ طعم دار کبابی، مرغ سولکی به هر عاشق غذای مدیترانه ای توصیه می شود! بدون گلوتن ، بدون کربوهیدرات، کم چرب و مناسب برای یک رژیم غذایی کامل.
اگر دستگاه کباب پز ندارید نگران نباشید، می توانید در فر کباب سولکی مرغ  را تهیه کنید. فقط با ۱۰ دقیقه آماده سازی، این وعده ی غذای اصلی “مرغ یونانی” بسیار آسان تر از آنچه فکرش را می کنید در خانه تهیه می شود.بنابراین، بیایید یک مرغ جوجه سولکی تهیه کنیم. آماده اید
درست مثل بیشتر دستور العمل های تهیه مرغ یونانی، گیاهان دارویی و ادویه جات یک جز اساسی در تهیه مرغ سولکی هستند. این یک ادای احترام به ادویه ها و گیاهان است، این دستور تهیه مرغ مورد علاقه کسانی است که علاقه شدیدی به پونه کوهی دارند….هرچند ادویه جات طعم دهی مختلفی در طبخ این غذا وجود دارد اما  یکی از چیزهایی که این غذا را خاص وخوش طعم میکند پونه کوهی است.اگر شما عاشق آشپزی یونانی ومکزیکی هستید .. من مطمئن هستم که طعم پونه کوهی برای شما جدید نیست. این یک گیاه آنتی اکسیدان و داروی خوب و سالم است. حتی در سوپ و سس سالاد هم استفاده می شود.به عبارت ساده، هیچ سولکی مرغ بدون پونه کوهی وجود ندارد.
 

البته، سیر، لیمو و روغن زیتون همچنین مواد مهمی در طعم دهی سولکی مرغ هستند .. اما پونه کوهی، مهمترین است! احساس شخصی من در خصوص این ماده طعم دهنده پودر زیره (برای ملایم کردن طعم آن)، جعفری برای طراوت، و پودر فلفل برای ایجاد طعم ملایم است.

برای دستور پخت سولکی مرغ، از ترکیبی از پونه کوهی تازه و خشک استفاده کردم. پونه خشک، قوی تر است و طعم بیشتری را به غذا اضافه می کند. صادقانه، زمانی که پونه تازه را در دست ندارید، اغلب پونه کوهی خشک را با آن جایگزین کنید.
 


 
سولکی مرغ

 • مجموع زمان ۲۵ دقیقه
 • زمان آماده سازی ۱۰ دقیقه
 • زمان آشپزی ۱۵ دقیقه

 

مواد تشکیل دهنده سولکی مرغ

 •  ۱   کیلو مرغ (۳-۴ تکه فیله مرغ یا ۱۲ تا ۱۴ تکه کوچک مرغ)
 • ۳    قاشق غذاخوری پونه کوهی (برگ تازه یا ۱٫۵ قاشق غذاخوری پونه کوهی خشک یا مخلوطی از هر دو)
 • ۱    قاشق غذاخوری سیر (تقریبا ۴-۵ دسته سیر تازه)
 • ۳    قاشق غذاخوری روغن زیتون خرید از دیجی کالا
 • ۴/۱  فنجان آبلیمو (حدود آب یک لیموی بزرگ)
 • ۲/۱  قاشق چای خوری پودر زیره
 • ۲     قاشق غذاخوری (سبزی تازه خرد شده)
 • ۲/۱  قاشق چای خوری پودر فلفل
 • ۲/۱  قاشق چای خوری نمک
 • ۴/۱  قاشق چای خوری فلفل سیاه (تازه خرد شده)
 • پیتای کباب شده برای سرو کردن
 • اسپری روغن سالم

 

مراحل پخت سولکی مرغ

  1. در یک کاسه بزرگ (با یک درب) یا در کیسه مهر و موم، تمام مواد تشکیل دهنده به جز مرغ را در لیست مواد بالا قرار دهید. آن را خوب مخلوط کنید و کنار بگذارید.
  2. سینه مرغ را به قطعات یک اندازه خرد کنید. به مخلوط مایع (ماریناد) که درست کردیم اضافه کرده و درون آن قراردهید.
   درب ظرف را بسته و درون یخچال قرار دهید تا زمانی که برای استفاده به آن نیاز داشته باشید. طعم دهی برای ۲۰ تا ۳۰ دقیقه گوشت و مرغ را طعم دار می کند و آن را بسیار شاداب نگه می دارد. شما می توانید آن را برای یک شب کامل در مواد طعم دهنده قرار دهید.
  3. برای کباب کردن، ابتدا کباب پز را از قبل گرم کنید. تکه های سولکی مرغ را مورب بر روی آن بچینید. من تقریبا ۴ تا ۵ تکه دراز در هر رول قرار می دهم. گریل را بر روی گرمایش پیش گرم کنید تا زمانی که مرغ به طور کامل از همه طرف پخته شود.
  4. در صورتی که قصد سرو کردن با پیتا کبابی را دارید، روغن سالم را بر روی کباب پز اسپری کنید و تا زمانیکه بر روی نان پیتا علامت های کباب شدن خوب پدیدار شود منتظر بمانید (۳۰ ثانیه یا ۱ دقیقه برای هر طرف). آن را در کنار سولکی مرغ سرو کنید! از خوردن آن لذت ببرید.

 

غذاهای مشابه

برای تهیه سولکی مرغ، با مخلوط کردن مواد تشکیل دهنده از قبیل پونه کوهی، روغن زیتون، سیر، لیمو، روغن زیتون، جعفری، پودر فلفل و پودر زیره در یک کاسه یا یک کیسه پلاستیکی مهر و موم شده شروع می کنیم.

هنگامی که این مایع آماده است، قطعات مرغ را در اندازه های کوچک قطعه قطعه کرده و به صورت نواری در این ماده طعم دهنده قرار می دهیم. در هر دو روش، برای عطر و طعم خوب، مهم است که حداقل برای ۳۰ دقیقه مرغ را بجوشانید.

این چیزی است که عطر و طعم پونه و سیر را به ارمغان می آورد. همچنین، مرینت مرغ و کباب را طعم دار می کند و آن را مرطوب و آبدار می کند.

هنگامی که آماده کباب کردن می شویم، آن را بر روی کباب پز  آماده کنید تا زمانی که مرغ کاملا از همه طرف پخته شده و رنگ کبابی خوبی داشته باشد .. دقیقا همانطور که در رستورانهای یونانی میروید!

مرغ سولکی واقعا یک دستور غذا است. فقط هنگامیکه شروع به کباب کردن می کنید، مطمئن شوید که چشم خود را از مرغ برندارید، اجازه ندهید پونه کوهی، سوخته شده و از بین برود. من دوست دارم کباب را در مخلوط لیمو، روغن مایع ( روغن زیتون) و نمک قرار دهم. این مخلوط کباب را مرطوب نگه می دارد و مانع از سوختن مرینت خوشمزه آن می شود.

می توانید مقداری اضافی از مرغ را طعم دار کنید. سپس، در یک روز هفتگی، حتی زمانی که قصد ندارید کباب پز را روشن کنید، سولکی مرغ را می توان در اجاق و یا حتی در ماهیتابه سرخ کرد. روش مورد علاقه شخصی من استفاده از فر اجاق گاز است یا بهتر است بگویم روش کوره اجاق گاز، زیرا عطر و طعم کباب شده در مرغ را به ارمغان می آورد.
 

نکته

دستور پخت سولکی مرغ عاری از گلوتن است، اما من ایده ی پیتا کبابی را به هنگام مصرف پیشنهاد می کنم. این اختیاری است، اما من باید بگویم، سووالاکی و پیتا به سادگی برای مصرف در کنار یکدیگر ساخته شده اند. برای کباب کردن پیتا، روغن مایع ( روغن زیتون) را بر روی آن بزنید و آن را بر روی کباب پز انداخته و تا زمانی که علامت های خوب کباب شدن در دو طرف آن ظاهر شود منتظر بمانید.

آن را در کنار برنج و سالاد، برای ایجاد یک وعده غذایی کامل مدیترانه ای سرو کنید. من همچنین توصیه می کنم که سس تزاریتی را کنار آن داشته باشید.

* اگر میخواهید شام شما عاری از گلوتن باشد. تنها در کنار سبزیجات و برنج از آن استفاده کنید. اگر به دنبال غذای عاری از کربوهیدرات هستید برنج را نیز کنار بگذارید و مقدار سبزیجات را دو برابر کنید.

در حال حاضر، این سحر و جادوی پخت و پز خانگی است! آیا اینطور نیست؟ غذای عاری از گلوتن، کربوهیدرات یا یک سبک غذایی یونانی، شما می توانید غذای خانگی را انتخاب کرده و مسیرهای سالم بسیاری را برای طبخ آن انتخاب کنید!