طرز تهیه مرغ چینی با سس لیمو
طرز تهیه

قبلا در مجله آشپزی لادن طرز تهیه چند نوع خوراک مرغ را به شما آموزش داده‌ایم. در این پست طرز تهیه نوعی مرغ چینی را به شما آموزش می‌دهیم. طعم این مرغ با سایر مرغ‌هایی که معمولا با روش آمریکایی و اروپایی تهیه می‌شود تفاوت دارد. سس لیمو عامل اصلی این تفاوت طعم است که در ادامه این مطلب طرز تهیه سس لیموی مخصوص این غذا نیز گنجانده شده است. این مرغ به طور سنتی با روغن کانولا تهیه می‌شود و استفاده از روغن کانولای لادن طعم بینظیر این غذا را دوچندان می‌کند.

آشپزی چینی یکی از سبک‌های آشپزی خوشمزه و محبوب در سراسر دنیا است که با طعم و عطر فوق‌العاده خود شناخته می‌شود.

طرز تهیه مرغ گردو و پرتقال با روغن کانولا لادن

 

مواد لازم برای مرغ چینی با سس لیمو

 

فیله مرغ: ۶۰۰ گرم

تخم‌مرغ بزرگ: ۱ عدد

سس سویا: ۲ قاشق غذاخوری

سرکه سفید: ۲ قاشق غذاخوری

نشاسته ذرت: نصف پیمانه

روغن کانولا لادن: به مقدار لازم

 

مواد لازم برای سس لیمو

 

روغن کانولا لادن: ۱ قاشق غذا‌خوری

پودر سیر: ۳ قاشق چای‌خوری

زنجبیل تازه: ۱-۲ سانتی‌متر

آب مرغ: نصف پیمانه

سس سویا: ۲ قاشق غذاخوری

آبلیمو: ۴ قاشق غذاخوری

شکر: ۲ قاشق غذاخوری

عسل: ۲ قاشق غذاخوری

نشاسته ذرت: ۱ قاشق چای‌خوری

آب: ۲ قاشق غذاخوری

کنجد برای تزیین: ۱ قاشق چای‌خوری

 

طرز تهیه مرغ چینی با سس لیمو

 

در نخستین مرحله در یک ظرف بزرگ، تخم‌مرغ، سس سویا و سرکه سفید را با هم مخلوط کنید. مرغ را به این ترکیب اضافه کرده و بیست دقیقه در یخچال بگذارید و صبر کنید تا مرغ به خوبی مزه‌دار شود.

نشاسته ذرت را در یک سینی فر بریزید و فیله مرغ و سایر موادی که برای طعم دادن به آن استفاده کردید را روی آن بریزید. تمام تکه‌های مرغ را جداگانه به نشاسته ذرت آغشته کنید. برای نتیجه بهتر می‌توانید با دست این کار را انجام دهید.

روغن کانولا لادن را در تابه بریزید و بعد از اینکه گرم شد، اضافه نشاسته ذرت را از روی مرغ‌ها بتکانید و آن‌ها را در روغن تفت دهید. پنج الی شش دقیقه زمان برای این کار کافی است. در میانه زمان سرخ کردن، مرغ‌ها را پشت و رو کنید تا هر دو طرف آن‌ها به خوبی بپزد. هر وقت رنگ مرغ طلایی شد وقت خاموش کردن شعله است.

مرغ‌ها را از ظرف خارج کنید و روی دستمال مخصوص جذب روغن قرار دهید تا روغن اضافه آن‌ها گرفته شود. حالا نوبت درست کردن سس لیمو است.

طرز تهیه مرغ ناردونی غذای مجلسی شمالی

 

طرز تهیه سس لیمو

 

روغن کانولا لادن را در یک تابه کوچک بریزید و سیر و زنجبیل را تا زمانی که عطرشان به مشام‌تان برسد تفت دهید. سی ثانیه زمان برای این مرحله مناسب است. حالا عصاره مرغ، سس سویا، آبلیمو، شکر، عسل و مقداری نمک را با یکدیگر ترکیب کنید و درون ظرف بریزید. تا زمانی که شکر به خوبی با سایر مواد ترکیب شود به تفت دادن ادامه دهید.

نشاسته ذرت را در دو قاشق غذاخوری آب حل کنید. سسی که در مرحله قبل درست کردید را به این نشاسته اضافه کنید و تا زمانی که سس غلیظ شود به هم زدن ادامه دهید.

بعد از آماده شدن سس، مرغ را به آن آغشته کنید و در ظرفی که می‌خواهید غذا را سرو کنید بریزید. مرغ چینی با سس لیمو آماده است و می‌توانید با کنجد و لیمو و سبزیجات دلخواه خود آن را تزیین کنید.