طرز تهیه کوفته برنجی
کوفته برنجی

عکس: کوفته برنجی ، دست‌پخت خانم مژگان اکبرپور

کوفته یکی از غذاهای اصیل ایرانی است که انواع مختلف دارد و در مناطق مختلف با روش‌های گوناگون طبخ می‌شود. یک از انواع کوفته، کوفته برنجی است که در اینجا طرز تهیه آن را خواهیم آموخت.

مواد اولیه

۳۰۰ گرم گوشت چرخ‌کرده
۲۵۰ گرم سبزی کوفته خردشده (شامل تره، جعفری، ترخون، مرزه، نعناع و شوید)
نصف پیمانه برنج
۱/۴ پیمانه لپه
۱ عدد تخم مرغ
۲ عدد پیاز
۲ قاشق غذاخوری آرد نخودچی
۱ قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی
کشمش و آلو به تعداد دلخواه
نمک، فلفل، زردچوبه و ادویه به مقدار لازم

غذاهای مشابه

طرز تهیه

برنج را بشویید و بگذارید روی اجاق تا با کمی آب نیم‌پز شود. چون بعدا قرار است در کوفته بپزد، لازم نیست که برنج کاملا پخته شود.
لپه‌ای را که از قبل شسته و در آب قرار داده اید تا خیس بخورد، در ظرفی جداگانه روی اجاق قرار دهید تا با کمی آب، نیم پز شود.
برنج و لپه را با هم آب‌کش کنید.
حالا باید مواد اولیه کوفته را درست کنید. بنابراین پیاز رنده‌شده، پودر نخودچی، ادویه‌ها و گوشت را با هم مخلوط کنید و آنقدر ورز دهید که حالت چسبندگی پیدا کند.
برنج و لپه نیم‌پز را هم ورز دهید و با گوشتی که ورز داده‌اید مخلوط کنید. بعد از اینکه این دو کاملا مخلوط شدند، کافی است سبزی‌ها و تخم مرغ را اضافه کنید و باز هم ورز دهید تا مایه یک دست شود.
یک مشت از مایه کوفته را بردارید و کف دستتان پهن کنید و کشمش و آلو را میان آن قرار دهید و کوفته را ببندید و خوب در دستتان بپرخانید تا خودش را بگیرد. کوفته‌ها را بگذارید در یخچال بماند. در همین مدت، می‌توانید سس کوفته را درست کنید.
برای این کار، کمی پیاز تفت دهید و رب گوجه را در آن بریزید و کمی ادویه و آب به آن اضافه کنید و بگذارید تا مایه جوش بیاید و بعد از جوش آمدن، کوفته‌ها را که حداقل نیم ساعت در یخچال بوده‌اند در آن قرار دهید و بگذارید کوفته طبخ شود.