فوت‌وفن‌های تهیه پاستا

پاستا یکی از غذاهای پرطرفدار در جهان است و به صورت‌های مختلف تهیه می‌شود. تهیه پاستا مانند هر غذای دیگر فوت‌‌وفن‌هایی دارد که ممکن است بسیاری از آن‌ها را ندانید، اگر می‌خواهید این غذا را به بهترین شکل ممکن تهیه کنید، با ما همراه باشید.

کمتر کسی پیدا می‌شود که پاستا را دوست نداشته باشد و اگر با روش صحیح درست شود به سختی می‌توان از آن گذشت؛ البته هر کسی ذائقه خاصی دارد. بعضی افراد پاستا را به صورت نیم‌پز شده و برخی دیگر کاملا پخته یا با سس خاصی دوست دارند. به هر حال در این مطلب قصد داریم شما را با فوت‌‌وفن‌های تهیه پاستا آشنا کنیم که با رعایت آن‌ها می‌توانید یک پاستای عالی تهیه کنید.
 

۱٫ وقتی که پاستا شروع به جوشیدن کرد، شعله گاز را کم کنید.

با این کار حباب‌های آب کوچک‌تر می‌شوند و قطعات پاستا بیشتر در آب زیر و رو می‌شوند؛ در نتیجه پاستای شما ظریف‌تر می‌شود.
 

۲٫ هرگز پاستا را در قابلمه در بسته نپزید.

این کار باعث می‌شود محتویات ظرف سریع سر برود. برای جلوگیری از سر رفتن پاستا تنها کافی است یک قاشق چوبی در ظرف قرار دهید. این موضوع یکی از نکات مهم هنگام تهیه پاستا است.
 

۳٫ هرگز پاستا را در آبی که جوش نیامده است، نریزید.

این کار باعث می‌شود پاستاها شفته شوند و به هم بچسبند که اصلا خوب نیست.
 

۴٫ اصلا نباید دو نوع پاستا را با هم بپزید.

زمان پخت انواع پاستا با توجه به نوع آن‌ها با یکدیگر فرق دارد. تنها در صورتی می‌توانید این کار را انجام دهید که اندازه و شکل آن‌ها با هم یکی باشد. همچنین ترکیب کردن چند فرم مختلف پاستا، ظاهر غذا را کمی عجیب می‌کند.
 

۵٫ یک قاشق چای‌خوری روغن به آب در حال جوشیدن اضافه کنید.

این کار مانع به هم چسبیدن پاستا می‌شود؛ البته در مورد این موضوع اختلاف ‌نظر وجود دارد، اما چیزی که واضح و مشخص است این است که این کار اصلا غذای شما را خراب نمی‌کند.
 

۶٫ هرگز پاستا را بلافاصله بعد از پختن آب‌کش نکنید.

این کار کاملا غلط است؛ اما متاسفانه بسیاری از افراد آن را انجام می‌دهند. این کار را باید زمانی انجام دهید که پاستا خنک شده باشد. اگر پاستای داغ را آب‌کش کنید، لایه‌ای از نشاسته روی پاستاها را می‌پوشاند و مانع جذب سس خوشمزه شما می‌شود. همچنین پس از آبکش کردن پاستا، روی آن‌ها آب سرد نریزید؛ زیرا نشاسته غذا از بین می‌رود
 

۷. سس را بلافاصله بعد از آبکش کردن پاستا اضافه کنید.

پاستا سریع سرد می‌شود و اگر بلافاصله سس یا مقدار کمی روغن به آن‌ها اضافه نکنید، به هم می‌چسبند.
 

۸. پاستا را هم بزنید..

پاستا را در طول پخت دو یا سه بار هم بزنید. این کار از شفته شدن غذا جلوگیری می‌کند و کاملا ضروری است.
 

نکات دیگر

برخی از نکات ضروری در هنگام تهیه پاستا

 

آب کافی در قابلمه بریزید.

برخی از افراد تصور می‌کنند وقتی آب کمتری در قابلمه بریزند، پاستا زودتر پخته می‌شود؛ اما این تصور کاملا اشتباه است. آب پاستا باید زیاد بشد تا پاستاها به هم نچسبند. همچنین وجود آب کافی در ظرف باعث می‌شود نشاسته‌ای که در حین پختن غذا در ظرف آزاد می‌شود، در آب پخش شود و به پاستاها نچسبد. در ضمن بهتر است برای پختن پاستا از قابلمه بزرگ استفاده کنید.
 

در آب پاستا نمک نریزید

افزودن نمک به آب پاستا به امری متداول تبدیل شده است، اما متاسفانه این کار کاملا غلط است؛ زیرا در حین پخت نمک جذب غذا می‌شود و میزان سدیم غذا را تا میزان قابل‌توجهی افزایش می‌دهد که برای سلامتی انسان مضر است. علاوه بر این اغلب افراد پاستا را با سس گوجه‌فرنگی و سس‌های دیگر یا پنیر پارمزان میل می‌کنند که خود حاوی مقداری نمک هستند؛ بنابراین افزودن نمک به این غذا حتی بعد از پختن آن هم ضرورتی ندارد.

بیشتر افراد تصور می‌کنند اگر مقداری نمک به آب پاستا اضافه کنند، آب سریع‌تر می‌جوشد و در نتیجه غذا زودتر پخته می‌شود؛ اما اصلا این چنین نیست و توصیه می‌کنیم این کار را انجام ندهید تا سلامتی شما هم حفظ شود.
 

به زمان دقیق پخت توجه کنید

یکی از نکات مهم در هنگام تهیه پاستا توجه دقیق به زمان پخت است؛ زیرا اگر پاستا حتی تنها چند دقیقه کمتر یا بیشتر روی شعله باقی بماند، خراب می‌شود. زمان لازم برای پخت انواع پاستا روی آن‌ها درج شده است؛ اما توصیه می‌کنیم فقط زمان درج شده را در نظر نگیرید و یک پاستا را از قابلمه خارج کنید و بخورید (مراقب باشید نسوزید) و اگر احساس کردید که غذا مطابق میل شما است، گاز را خاموش کنید.

بهترین حالت پاستای پخته این است که در هنگام جویدن کمی سفت باشد و خیلی نرم و آبدار نباشد. اگر پاستا به این صورت پخته شود، قند خون شما نیز پس از خوردن غذا دیرتر بالا می‌رود. توصیه می‌کنیم دو دقیقه قبل از آماده شدن غذا، مقداری از آن را امتحان کنید تا به خوبی متوجه سفتی یا نرمی آن شوید.
 

قبل از آبکش کردن پاستا مقداری از آب را برای سس بردارید

هنگامی که پاستا در حال پختن است، نشاسته زیادی در آب آزاد می‌شود. این آب پر از نشاسته برای تهیه سس بسیار مفید می‌شود؛ زیرا باعث می‌شود سس کاملا جذب غذا شود.
 

یک توصیه!

توصیه می‌کنیم در صورتی که عادت دارید، پاستای سفید بخورید، پاستای تهیه شده از آرد کامل گندم را نیز امتحان کنید. این نوع پاستا نسبت به پاستای معمولی غنی‌تر است و فیبر بیشتری دارد. استفاده از غذاهای دارای فیبر زیاد، موجب جلوگیری از ابتلای به بیماری‌های خطرناک نظیر دیابت، بیماری‌های قلبی و سرطان می‌شود. این نوع پاستا طعم خوبی دارد و اگر آن را همراه با گوشت، سبزیجات، پودر مغزها و سس‌های خوش طعم (مخصوصا سس‌های خامه‌ای کم‌چرب) میل کنید، واقعا از طعم آن لذت می‌برید.