فوت‌وفن تهیه ته‌دیگ نان برشته

ته‌دیگ بخشی از پلو و یکی از خوراکی‌های خاص ایران است که در کشورهای دیگر وجود ندارد. ته‌دیگ بخش جدانشدنی و بسیار پرطرفدار سفره‌های ایرانی است و برای اکثر افراد بخش مهم و لذیذ یک پلو است که می‌تواند از مواد مختلفی مثل نان، سیب‌زمینی، مغز دانه‌ها و … تهیه شود. در مهمانی‌های خانوادگی نیز درست کردن یک ته‌دیگ برشته برگ برنده آشپزی بی‌نظیر شماست. پس اگر بلد نیستید یک ته‌دیگ برشته و خوشمزه در بیاورید ولی دوست دارید این کار را انجام بدهید در ادامه با ما همراه باشید تا شیوه تهیه ته‌دیگ نان برشته را به شما آموزش بدهیم.
 

ته‌دیگ از کجا آمده؟

از نظر تعریف ته‌دیگ قسمتی از پلو است که به ته ‌دیگ می‌چسبد و کاملا سرخ و به عبارتی برشته می‌شود. برشتگی ته‌دیگ به عوامل مختلفی مثل نوع ته‌دیگ و مقدار روغنی که برای ته‌دیگ استفاده شده و همچنین نوع قابلمه و حرارت شعله اجاق گاز بستگی دارد. از تاریخچه تولید ته‌دیگ در جهان اطلاعی در دسترس نیست ولی در ایران تاریخچه تولید ته‌دیگ به دوره  مظفرالدين شاه قاجار برمی‌گردد وقتی که خدمه خانه‌ها در مطبخ  شکم خودشان را با باقی مانده غذاها پر می‌کردند. به این ترتیب که روزی به گوش شاه می‌رسد که نوکرها سر ته‌دیگ در مطبخ دعوایشان شده است.  مظفرالدين شاه قاجار پس از پیگیری دستور می‌دهد تا کمی ته‌دیگ نزد او ببرند که پس از خوردن ته‌دیگ بسیار مسرور می‌شود و از آن پس دستور می‌دهد که ته‌دیگ را به عنوان پیش‌غذا برای او ببرند. به‌این‌ترتیب تهیه ته‌دیگ در فرهنگ ایرانی جا افتاد و امروزه می‌بینید که آشپزهای ماهر ایرانی با مواد مختلف ته‌دیگ‌های عالی تهیه می‌کنند. علاوه بر این اکثر رستورانهای سنتی نیز در کنار غذاهای خودشان ته‌دیگ سرو می‌کنند که بسیار مورد استقبال واقع شده است.
 

مواد موردنیاز جهت تهیه ته‌دیگ نان برشته

۱-قابلمه نچسب

۲- نان لواش (نان تست، باگت، سنگک، تافتون، سیب‌زمینی)

۳- روغن

۴- برنج آب‌کش شده

۵- نمک، زردچوبه و زعفران (دلخواه)
 

نکاتی دیگر

 

روش تهیه ته‌دیگ برشته و خوشمزه

برای تهیه ته‌دیگ برشته شما نیازمند یک قابلمه نچسب (تفلون، گرانیت یا چدن) هستید تا یک ته‌دیگ خوب و یکدست بدست بیاورید. اما می‌توانید از قابلمه‌های استیل و روی نیز برای تهیه دیگ استفاده کنید فقط باید دقت کنید در این قابلمه‌ها ته‌دیگ حتما برشته شود تا ساده‌تر از کف قابلمه جدا شود زیرا ته‌دیگ نرم به این قابلمه‌ها می چسبد و جدا کردن آن دشوار خواهد بود.

اول قابلمه را روی شعله بگذارید تا گرم شود. سپس مقداری روغن به قابلمه اضافه کنید. برای تهیه یک ته‌دیگ برشته باید اطمینان حاصل کنید که روغن کافی ته قابلمه ریخته‌اید چون مقدار مناسب روغن هنگام پخت به برشته شدن ته‌دیگ کمک زیادی می‌کند و مقدار زیادی از آن جذب نان خواهد شد.

شما می‌توانید برای خوشمزه‌تر شدن ته‌دیگ در این مرحله به روغن داغ کمی نمک و زعفران یا زردچوبه اضافه کنید. این ادویه‌ها هر دو به خوش‌رنگ‌تر شدن ته‌دیگ نیز کمک می‌کنند. علاوه بر ادویه شما می‌توانید از ترکیب ۱ به ۳ کره و روغن نیز برای خوش‌طعم شدن ته‌دیگ استفاده کنید.

پس از اینکه روغن داغ شد نان را به شکل دل‌خواه کف قابلمه بچینید. به‌طوری‌که فاصله‌ای بین آنها باقی نماند و به‌طور کامل کف قابلمه را بپوشاند. اگر نان شما خیلی نازک است می‌توانید دو لایه نان را روی هم قرار دهید و پلوی آبکش شده را روی نان‌ها ریخته و در قابلمه را بگذارید .

در این مرحله دقت کنید که برای مدت کوتاهی شعله اجاق گاز را زیاد کنید تا ته‌دیگ خودش را بگیرد و وقتی که بخار فضای ظرف را پر کرد شعله را کم کنید تا ته‌دیگ به مرور زمان سرخ و طلایی شود. برای داشتن ته‌دیگ برشته حتما نیازمند مرحله پخت طولانی هستید.

پس از اتمام پخت پلو و موقع سرو برای اینکه ته‌دیگ راحت‌تر از کف قابلمه جدا شود مدت کوتاهی آن را روی یک سطح سرد یا داخل ظرف آب قرار دهید.
 

نکاتی که باید برای داشتن ته‌دیگ برشته بدانید

اگر از پلوپز برای پخت برنج استفاده می‎کنید دقت کنید درجه آن خیلی بالا نباشد زیرا حرارت زیاد ته‌دیگ را به جای برشته کردن می‌سوزاند.

برای داشتن ته‌دیگ برشته قابلمه‌های گرانیتی و چدنی بهترین گزینه هستند و امکان سوختن ته‌دیگ در آنها از دیگر قابلمه‌ها کمتر است.

در صورت استفاده از قابلمه‌های دیگر برای جدا شدن راحت‌تر ته‌دیگ ، ۱۰ دقیقه قبل از سرو برنج شعله را خاموش کنید اما دم‌کنی را از روی برنج برندارید.

برای اینکه ته‌دیگ زودتر از کف قابلمه جدا شود و به صورت قالبی در بیاید آن را داخل آب سرد یا حوله سرد قرار دهید.