طرز تهیه میرزاقاسمی گیلانی

در این مطلب از مجله آشپزی لادن طرز تهیه میرزاقاسمی به همراه فوت‌وفن های طلایی برای پخت بهتر را در اختیار شما همراهان عزیز و گرامی قرار دادیم که امیدواریم از طعم بی‌نظیر این غذای محلی نهایت لذت را ببرید.

میرزاقاسمی از انواع غذاهای محلی استان مازندران و گیلان است و شما می‌توانید این غذای خوشمزه را به سادگی در منزل تهیه کنید.
 

مواد لازم برای ۴ نفر

بادمجان: سه عدد

پیاز: یک عدد

گوجه‌فرنگی: ۵ عدد

سیر: سه عدد

تخم‌مرغ: دو عدد

روغن زعفرانی لادن: به مقدار لازم

زردچوبه: به مقدار لازم

رب گوجه‌فرنگی: به مقدار لازم

نمک: به مقدار لازم

فلفل: به مقدار لازم
 

طرز تهیه

برای پختن میرزاقاسمی ابتدا بادمجان‌ها را بشویید و آنها را روی شعله گاز با حرارت کم کباب کنید و بعد از کباب کردن بادمجان‌ها آنها را زیر آب سرد بگیرید تا پوست بادمجان‌ها کنده شود.

بادمجان‌های کباب شده را میکس یا ساطوری کنید.

گوجه‌فرنگی را هم ساطوری کنید و به دلیل اینکه آب گوجه‌فرنگی کشیده می شود ۱ قاشق غذاخوری رب به آن اضافه کنید.

گوجه‌فرنگی را به همراه مقداری روغن روی حرارت گاز با شعله کم قرار دهید تا آب آن کشیده شود.

درون ظرف مناسب دیگری پیازداغ و سیرداغ را درست کنید.

یک قاشق غذاخوری رب به مخلوط سیر و پیاز داغ اضافه کنید. سپس نمک و زردچوبه را به مخلوط پیاز و سیر بیافزایید و اجازه دهید تا رب به خوبی تفت بخورد تا بوی خامی آن از بین برود.

پوره بادمجان‌ را به مخلوط پیازداغ بیافزایید و اجازه دهید تا بادمجان‌ها به خوبی تفت بخورند.

در این مرحله پوره گوجه‌فرنگی را به مخلوط بادمجان و پیاز اضافه کنید و گوجه‌فرنگی‌ها را تفت دهید.

تخم‌مرغ‌ها را به مخلوط مواد میرزاقاسمی بیفزایید و اجازه دهید تا تخم‌مرغ‌ها مقداری بسته شوند سپس آن ها را هم بزنید و اجازه دهید تا مواد روی شعله گاز با حرارت کم تفت بخورند و به روغن بیفتند.

میرزاقاسمی آماده است و می‌توانید آن را سرو کنید.
 

غذاهای مشابه

 

نکات طلایی برای پخت بهتر میرزاقاسمی

 • اگر تمایل دارید بامجان‌ها را روی شعله گاز کباب کنید باید شعله را روی حرارت کم قرار دهید زیرا اگر شعله گاز زیاد باشد پوست بادمجان‌ها می‌سوزد و داخل آنها نمی پزد.
 • اگر می‌خواهید میرزاقاسمی مجلسی و خوش‌رنگ‌تر شود بهتر است مقداری رب گوجه‌فرنگی را در روغن تفت دهید و به مخلوط مواد میرزاقاسمی اضافه کنید.
 • مواد اصلی که در طرز تهیه میرزاقاسمی استفاده می‌شوند عبارت‌اند از سیر و تخم‌مرغ و بادمجان ولی برای طعم بهتر و زیبایی بیشتر این غذای ایرانی می‌توانید از گوجه فرنگی نیز در پخت آن استفاده کنید همچنین در صورت تمایل می‌توانید تخم‌مرغ را از دستور تهیه میرزاقاسمی حذف کنید.
 • برای کبابی کردن بادمجان‌ها می‌توانید از فر، زغال یا شعله گاز استفاده کنید.
 • اگر تمایل دارید بادمجان‌ها را در فر یا روی شعله گاز کباب کنید بهتر است آنها را به صورت عمودی در فر و یا روی شعله گاز قرار دهید.
 • کباب کردن بادمجان‌ها روی زغال به آنها طعم دلچسبی می‌دهد، بنابراین بهتر است در صورت امکان بادمجان‌ها را روی زغال کبابی کنید. اگر بادمجان‌ها را روی زغال کبابی کرده‌اید بهتر است برای راحت جدا کردن پوست بادمجان‌ها از آب استفاده کنید.
 • اگر بادمجان‌های کباب شده دارای تخم هستند ابتدا تخم آنها را جدا کنید سپس بادمجان‌ها را ساطوری کنید.
 • گوجه‌فرنگی و بادمجان را می‌توانید در تهیه میرزاقاسمی ساطوری یا میکس کنید. اما بهترین راه خرد کردن بادمجان همان ساطوری کردن است چون به بافت بادمجان آسیب نمی‌زند.
 • توجه داشته باشید که برای حفظ طعم و عطر اصیل میرزاقاسمی سیر را نباید از دستور تهیه آن حذف کنید.
 • تخم‌مرغ‌ها را می‌توانید به صورت درسته به مواد میرزاقاسمی اضافه کنید و هم نزنید یا در صورت تمایل تخم‌مرغ‌ها را به مخلوط مواد میرزاقاسمی اضافه کنید و بعد از بسته شدن، آن ها را هم بزنید.
 • از میرزاقاسمی به عنوان پیش‌غذا در مهمانی‌ها و مجالس استفاده می‌شود اما می‌توان از آن به عنوان یک غذای اصلی خوشمزه و سالم هم استفاده کرد.
 • میرزاقاسمی را می‌توانید به همراه نان تازه و سبزی خوردن یا کته میل کنید.
 • روغن لادن زعفرانی با عصاره زعفران طعم و عطر فوق‌العاده‌ای به میرزاقاسمی می‌دهد.