آیا نوشیدن روغن زیتون برای سلامتی مفید است؟
روغن زیتون

روغن زیتون به عنوان ماده‌ای مفید برای سلامتی شناخته می‌شود. این ماده دارای خواص ضدالتهابی است و به دلیل دارا بودن انواع آنتی‌اکسیدان، از بدن در برابر بیماری‌های مزمن محافظت می‌کند. مردم معمولا این روغن را به عنوان روغن آشپزی و یا برای سالاد استفاده می‌کنند، اما عده‌ای اعتقاد دارند برای استفاده از بیشترین خواص این روغن برای سلامت بدن، باید آن را نوشید.

این مقاله توضیح می‌دهد که چرا باید روغن زیتون مصرف کنید و آیا تفاوتی میان نوشیدن و استفاده از آن در غذا وجود دارد یا خیر؟

 

خواص روغن زیتون در دوران بارداری

 

چرا مردم روغن زیتون می‌نوشند؟

بعضی از ساکنین نواحی حوزه مدیترانه، هر روز صبح یک چهارم استکان (حدود شصت میلی‌لیتر) روغن زیتون می‌نوشند. این کار می‌تواند یک راه حل برای استفاده از بسیاری از فواید ضدالتهابی روغن زیتون و پیشگیری از بیماری‌ها باشد.

در بین عموم مردم این باور وجود دارد که نوشیدن این روغن می‌تواند بدن را سم‌زدایی کند، معده را تسکین دهد و حتی به کاهش وزن کمک کند. اما نکته اینجاست که این افراد اعتقاد دارند نوشیدن روغن زیتون نسبت به استفاده آن در غذا فواید بیشتری دارد. آیا این اعتقاد صحیح است؟

۱۰ کاربرد جالب و متفاوت روغن زیتون

 

فواید بالقوه

 

تحقیقات انجام‌شده نشان می‌دهد مصرف این روغن چندین فایده مهم برای سلامت بدن دارد که در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

 

ممکن است در تامین چربی‌های سالم و موردنیاز بدن کمک کند

اکثر افراد در طول روز چربی کافی و موردنیاز بدن را دریافت می‌کنند. اما افراد بسیاری هستند که از کمبود اسیدهای چرب غیراشباع PUFA و MUFA رنج می‌برند. این اسیدهای چرب در بعضی روغن‌ها، دانه‌ها، خشکبار و سایر منابع گیاهی وجود دارند.

متخصصین تغذیه توصیه می‌کند ۲۰ تا ۳۵ درصد کالری موردنیاز بدن از طریق چربی‌ها و به طور خاص PUFA و MUFAها تامین شود. این روغن یکی از منابع غنی MUFAها است و مصرف آن باعث تامین این نوع خاص از چربی‌ها می‌شود. MUFAها به طور خاص فواید بسیاری برای سلامت قلب دارند و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

MUFUها در برخی محصولات حیوانی نیز وجود دارند اما تحقیقات نشان می‌دهد بیشترین میزان سود این اسیدهای چرب از طریق مصرف منابع گیاهی به دست می‌آید.

مصرف چند قاشق از این روغن گیاهی در طول روز، به شما کمک می‌کند تا از مزایای کامل MUFUها بهره‌مند شوید.

 

عملکرد روده را بهبود می‌بخشد

روغن زیتون عملکرد روده را بهبود می‌بخشد و به برطرف کردن یبوست کمک شایانی می‌کند. این کارکرد روغن زیتون برای افراد مسن بسیار موثر است و تقریبا روی ۳۴ درصد از افراد بالای ۶۰ سال این تاثیر مشهود است.

تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده بسیار مثبت و امیدوارکننده بوده و در حال حاضر پزشکان به بیمارانی که مشکل یبوست و دیگر ناراحتی‌های گوارشی دارند مصرف روزانه این روغن پرخاصیت را توصیه می‌کنند.

در تحقیقی از بین ۴۱۴ نفر فرد پنجاه ساله که در طول هفته بیشتر از سه بار کار کردن شکم را تجربه می‌کردند، مشخص شد ۹۷٫۷% آن‌ها مقدار زیادی روغن زیتون در رژیم غذایی خود گنجانده‌اند.

 

برای سلامت قلب مفید است

از دیرباز روغن زیتون به عنوان روغنی که برای سلامت قلب مفید است شناخته شده. اسید اولئیک یکی از چربی‌های غیراشباع موجود در این روغن است که نقش مهمی در بهبود عملکرد قلب و عروق بازی می‌کند. اولئیک اسید وقتی در کنار سایر مواد مفید مصرف شود، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را تا حد زیادی پایین می‌آورد.

برای استفاده کامل از فوائید اولئیک اسید، نباید کالری دریافتی از آن، میزان کالری دریافتی شما در طول روز را از قبل بالاتر ببرد.

در تحقیقی از بین ۷۴۴۷ نفری که روزانه چهار قاشق غذاخوری از این روغن مصرف می‌کردند، مشخص شد که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در بین آن‌ها ۳۰ درصد کاهش پیداکرده است. این تحقیق نشان می‌دهد که مصرف این مقدار روغن زیتون در طول روز، حتی نسبت به رژیم غذایی پنج ساله کم‌چربی نیز برای سلامت قلب مفیدتر است.

چند روش استفاده از روغن زیتون برای تقویت مو

 

آیا روغن زیتون را باید نوشید؟

 

روغن زیتون در رژیم غذایی سالم جایگاه ویژه‌ای دارد. اما واضح نیست که نوشیدن مقدار زیادی روغن زیتون علاوه بر فواید معمول، خاصیت بیشتری برای بدن دارد یا نه. در تمامی تحقیقات ثابت شده که اضافه کردن این روغن به رژیم غذایی نقش به‌سزایی در افزایش سطح سلامت بدن دارد اما این تحقیقات به طور خاص روی برتری نوشیدن روغن زیتون نسبت به استفاده در غذا (یا بالعکس) تمرکز نداشته است.

هنوز برای تایید این موضوع که نوشیدن روغن زیتون نسبت به استفاده از آن در غذا برتری دارد زود است و نیاز به تحقیقات علمی بیشتری در این زمینه است.