نکات پخت‌ و پز با روغن
cooking-food-with-oil

رعایت موارد مهم پخت و پز با روغن

اصلا چرا باید با روغن آشپزی کرد

چربی درکل چیز بدی نیست! چربی باعث می‌شود که غذاها نرم و لذیذ شوند. به غذای شما عطر و طعم می‌دهد. همچنین از چسبیدن غذاها به هم جلوگیری می‌کند. شما باید در پخت و پز غذاها، روغن را محدود کنید، اما نباید تمام چربی‌ها را از رژیم خود قطع کنید، چون علاوه بر طعم غذا، ممکن است سلامتی خود را هم در معرض خطر قرار دهید.

نقطه دود چیست

نقطه دود، دمايی است که روغن شروع به دود کردن می‌کند. هرچه تابه‌تان داغ‌تر باشد، نقطه “دود” روغن نیز بالاتر می‌رود. برای کباب کردن یا داغ کردن، روغن آووکادو یا روغن آفتابگردان را امتحان کنید. برای سرخ کردن، سعی کنید از روغن کانولا یا بادام‌ زمینی استفاده کنید.

اجتناب از تله چربی

ابتدا روغن را خوب گرم کنید (به طوری که حباب‌های ریز بزند اما دود نکند)، سپس مواد غذایی را به تابه اضافه کنید. سعی کنید هنگام سرخ کردن، خیلی از آرد سوخاری استفاده نکنید. به این ترتیب، مواد غذایی روغن کمتری را جذب می‌کنند. اجازه ندهید غذا در خود تابه خنک شود چون اینطوری غذا درون روغن خیس خورده و خیلی چرب تر می‌شود. به محض اینکه پخت و پز غذا با روغن، تمام شد، فورا آن را از ماهیتابه بردارید.

بهترین روغن برای پخت‌ و‌ پزروغن

cooking-food-with-oil

ازروغن هایی که نقطه دود بالایی دارند در پخت کلوچه، کوکی یا کیک های اسفنجی استفاده کنید

روغن هسته انگور، زیتون، بادام زمینی و روغن کانولا، نقاط دود بالایی دارند. و روغن سالم هم هستند!
از آنها را در پخت و پز کلوچه، کوکی یا کیک های اسفنجی استفاده کنید. از این روغن‌ها همچنین می‌توان برای برشته کردن در فر و تفت دادن هم استفاده کرد. روغن دانه ماکادمیا طعم قوی‌تری دارد، اما برای برشته و سرخ کردن مناسب است.

روغن‌های سبک

روغن ذرت، شاهدانه، دانه کدو تنبل، کنجد، دانه سویا و گردو، همه برای پخت‌و‌پز در دمای کم (مانند گرانولا)، برای تفت دادن‌های کم و یا سس‌ها مناسب اند.

روغن سالاد

روغن‌های طعم دار یا میوه‌ای مانند روغن کنجد، زیتون فوق بکر، آووکادو و گردو، طعم خوبی به سس سالاد می‌دهند. برای درست کردن سس، نسب ۳-۴ قسمت روغن را با ۱ قسمت سرکه یا آب لیمو ترکیب کنید. سپس نمک، فلفل و طعم‌های مختلف مانند سیر یا موسیر را به سلیقه خودتان به این ترکیب اضافه کنید. سس را در یک ظرف کوچک با در محکم بریزید و آن را تکان دهید.

روغن زیتون فوق بکر در برابر روغن زیتون معمولی

cooking-food-with-oil

میزان چربی و کالری تمام روغن زیتون‌ها یکسان است

تفاوت اصلی روغن زیتون فوق بکر با روغن زیتون‌های دیگر، در طعم و پردازش آن است.روغن زیتون فوق بکر اسید کمتری نسبت به سایر انواع روغن‌ها دارد، بنابراین با کیفیت‌ترین روغن زیتون محسوب می‌شود. میزان چربی و کالری تمام روغن زیتون‌ها یکسان است. روغن زیتون‌های با کیفیت پایین در مقایسه با روغن زیتون فوق بکر بی‌مزه هستند.

روغن مناسب تفت دادن

برای تفت دادن غذا، یک روغن مایع با طعم خنثی مثل روغن کانولا، زیتون، هسته انگور، سبوس برنج، گیاه رنگ (گلرنگ) یا روغن بادام زمینی را انتخاب کنید، زیرا این روغن‌ها می‌تواند تا دمای متوسط یا زیاد را تحمل کنند. روغن زیتون برای سبزیجاتی با طعم قوی مانند اسفناج و کلم بروکلی و همچنین غذاهایی با چاشنی پیاز و سیر مناسب است.

روغن را اندازه بگیرید حدس نزنید

cooking-food-with-oil

روغن زیاد، کالری زیادتری نیز دارد

ممکن است در پخت و پز روغن بیشتری، از آنچه مورد نیاز است استفاده کنید. روغن زیاد، کالری زیادتری نیز دارد و ممکن است بر روی طعم و خاصیت غذایی تاثیر بگذارد. برای سرخ کردن ماهی یا گوشت ممکن است فقط به یک قاشق غذاخوری روغن نیاز داشته باشید.

اسپری روغن

cooking-food-with-oil

اسپری‌های روغن برای پخت وپز و تفت دادن سریع مناسب است.

اسپری‌های روغن برای پخت و پز و تفت دادن سریع مناسب است. می‌توانید ماهیتابه را با مقدار کمی روغن بپوشانید. اسپری‌های روغن حاوی موادی هستند که مانع از چسبیدن غذا به ظرف می‌شوند. اما این عنصر، یعنی لسیتین، می‌تواند در گرمای زیاد حالت آدامسی به خود بگیرد. بنابراین اگر می خواهید کباب کنید، اسپری را انتخاب کنید که در حرارت بالا مشکلی برایش پیش نیاید.

روغن برای ترد شدن غذا

برای ترد شدن بیسکویت یا پای، از یک روغن جامد مانند کره گیاهی یا حیوانی استفاده کنید. اما این نوع چربی‌ها خیلی سالم نیستند. جایگزین کردن آنها با مارگارین کم چربی هم ممکن است طعم خوبی نداشته باشد. بنابراین استفاده از این نوع چربی ها در پخت و پز  را برای موارد خاص نگه دارید.

کره نمکی در مقابل کره غیرنمکی

اکثر آمریکایی‌ها طعم کره شور را ترجیح می‌دهند. اما برای بهتر کردن عطر و طعم غذا، از کره غیرنمکی استفاده کنید و در صورت نیاز مقدار کمی نمک اضافه کنید. اگر خودتان نمک اضافه کنید می توانید کنترل بیشتری بر روی طعم غذا داشته باشید.

کره را بهتر استفاده کنید

کره غیرنمکی را بپزید تا زمانی که پف کند، سپس مواد شیر مانندی که روی آن جمع می‌شود را بردارید، حالا شما کره شفاف دارید. نقطه دود این کره، بسیار بالاتر از کره معمولی است، به همین دلیل برای سرخ کردن مناسب است. کره‌های سنتی بسیار شبیه این کره‌ای است که خودتان درست کردید، اما کمی طولانی‌تر پخته می‌شود. این کره بیشتر در غذاهای هند محبوب است.