نقش ویتامین D بر سلامت استخوان‌ها
سلامت

ویتامین D یکی از ویتامین‌های ضروری برای سلامت بدن است که جزو ویتامین‌های محلول در چربی به حساب می‌آید. این ویتامین فواید بسیار زیادی برای سلامت بدن دارد که تاثیر آن بر روی استخوان‌ها و استحکام آن از مهم‌ترین خواص آن است.

ویتامین D از طریق کنترل و ایجاد تعادل در کلسیم و فسفر، به رشد و استحکام استخوان‌ها کمک می‌کند. این ویتامین با افزایش جذب فسفر و کلسیم از روده‌ها و کاهش دفع از کلیه به عملکرد و متابولیسم استخوان‌ها کمک می‌کند و به وسیله‌ی ترجمه ژن‌های هسته سلول به رشد انواع سلول‌ها کمک می‌کند.

روغن ویتامینه لادن سرشار از ویتامین E

 

ویتامین D را چطور به دست آوریم؟

 

تابیدن پرتو فرابنفش از طریق نور خورشید به پوست، باعث می‌شود که ماده‌ای به نام دهیدروکلسترول با طی کردن پروسه‌ای در کلیه‌ها به ویتامین D تبدیل شود. افرادی که پوست تیره‌تر دارند به دلیل وجود ملانین بیشتر در پوستشان، برای دریافت مقدار کافی ویتامین D  از طریق نور خورشید باید مدت زمان بیشتری نسبت به افرادی با پوست روشن‌تر زیر نور خورشید بمانند. تقریبا تمامی نیازهای بدن به ویتامین D با در معرض نور خورشید قرار گرفتن در یک روز آفتابی برطرف می‌شود. البته مدت زمان موردنیاز برای این کار به شدت آفتاب و رنگ پوست هم بستگی دارد.

البته تابش نور خورشید تنها منبع دستیابی به ویتامین D نیست. استفاده از غلات و بعضی از میوه‌ها و سبزیجات از جمله منابع گیاهی برای جذب ویتامین D هستند.

منابع حیوانی زیادی نیز برای جذب ویتامین D وجود دارد. ماهی ساردین، کره، روغن کبد ماهی، زرده تخم‌مرغ، خامه و جگر حاوی مقادیر زیادی از این نوع ویتامین هستند.

همچنین در افرادی که کمبود ویتامین D دارند و یا به دلیل پیری و ازکارافتادگی از خانه بیرون نمی‌روند، قرص و کپسول ویتامین D وجود دارد که افراد می‌توانند با مصرف این داروها، ویتامین D موردنیاز بدن خود را تامین کنند. هر فرد بالغ روزانه به ۱۰ میکرو‌گرم ویتامین D نیاز دارد که این مقدار در کودکان و افراد مسن بیشتر است.

 

خواص درمانی روغن آفتابگردان در طب سنتی و مدرن

 

چرا مصرف ویتامین D برای استخوان‌ها ضروری است؟

 

دریافت کردن ویتامین D باعث افزایش استحکام استخوان‌ها و جلوگیری از پوکی استخوان در افراد مسن می‌شود. همچنین این ویتامین هماهنگی بین عضلات را افزایش می‌دهد. بسیاری از بیماری‌های استخوانی با مصرف ویتامین D درمان شده و یا بهبود می‌یابند.

بیماری‌هایی مثل راشیتیسم در کودکان و استئومالاسی در بزرگسالان با مصرف ویتامین D مورد نیاز بدن بهبود می‌یابند. در بیماری راشیتیسم به دلیل کمبود فسفر و کلسیم در زمان رشد استخوان‌ها، استخوان‌ها املاح کمی جذب می‌کنند و ضعیف می‌شوند. به همین دلیل نمی‌توانند وزن فرد را تحمل کنند و دچار انحنا می‌شوند. عوارض دیگری مثل بزرگ شدن جمجمه، برجستگی سینه و پهن شدن مچ دست و پا بر اثر بیماری راشیتیسم در کودکی به وجود می‌آید.

بیماری استئومالاسی به این شکل است که به دلیل کم شدن تراکم استخوانی، دردهای بسیار شدیدی در قسمت پا و کمر احساس می‌شود و استخوان‌های بلند مستعد شکستگی می‌شوند. درصورتی‌که بیمار در دوره‌ آغاز بیماری ویتامین D مصرف کند، عوارض این بیماری تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

با توجه به تمام مواردی که در این مقاله ذکر شد، اهمیت ویتامین D در سلامت استخوان‌ها و تاثیرات مخربی که کمبود این ویتامین بر روی قسمت‌های مختلف بدن به جا می‌گذارد کاملا مشهود است.