طرز تهیه کیک پرتقال و قهوه با روغن آفتاب‌گردان لادن

روغن آفتاب‌گردان یکی از سالم‌ترین انواع روغن گیاهی است. روغن آفتاب‌گردان لادن سرشار از امگا۳، امگا۶ و ویتامین E است و برای طبخ انواع غذا و شیرینی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

در این پست از مجله آشپزی لادن طرز تهیه کیک پرتقال و قهوه با روغن آفتاب‌گردان لادن را آموزش می‌دهیم.
 

مواد لازم:

روغن آفتاب‌گردان لادن ۲۲۵ گرم خرید از دیجی کالا

شکر قهوه‌ای ۲۲۵ گرم

تخم‌مرغ کامل ۴ عدد

قهوه ۵ قاشق غذاخوری ( با دو قاشق غذاخوری آب داغ مخلوط شود)

آرد سفید ۲۲۵ گرم

بیکینگ‌پودر ۱ قاشق غذاخوری
 


 

مواد لازم برای رویه کیک قهوه و پرتقال:

زرده تخم‌مرغ ۳ عدد

پرتقال ۳ عدد ( آب گرفته شده)

پودر قند ۱۰۰ گرم

کره بدون نمک ۲۵ گرم

آرد ذرت ۳ قاشق غذاخوری
 

طرز تهیه:

ابتدا فر را با دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد یا ۱۶۰ درجه فارنهایت و یا درجه ۴ گرم کنید. یک قالب مستطیل شکل با ابعاد ۲۳ در ۹ سانتی‌متر را با روغن چرب کنید و کف آن را کاغذ روغنی بیاندازید.

در یک کاسه شکر و روغن را خوب مخلوط کنید و با همزن بزنید. ۴ عدد تخم‌مرغ کامل را یکی یکی به مخلوط شکر و روغن اضافه کنید و با همزن خوب مخلوط کنید. وقتی مخلوط روغن آفتاب‌گردان لادن و تخم‌مرغ و شکر به خوبی مخلوط شد، مخلوط قهوه و آب داغ را به آن اضافه کنید و دوباره خوب هم بزنید.

آرد و بیکینگ‌پودر را چند بار الک کنید و به مخلوط تخم‌مرغ، روغن آفتاب‌گردان لادن و شکر و قهوه اضافه کنید و با دست هم بزنید به طوری که در پایان یک مایع لطیف داشته باشید. غلظت مایع باید کمی بیشتر از غلظت ماست باشد.

مخلوط آماده شده را در قالب بریزید و به مدت ۵۰ تا یک ساعت درون فر قرار دهید. بعد از ۵۰ دقیقه یک خلل دندان داخل آن فرو کنید و بیرون بکشید. اگر مایع کیک به خلال دندان نچسبید یعنی کیک آماده است و باید از فر بیرون بیاید، در غیر این صورت باید کمی دیگر در فر بماند تا مغزپخت شود.

بعد از اینکه مغز کیکی کاملا پخت، آن را از فر خارج کنید و اجازه دهید تا سرد شود. بعد از اینکه کاملا سرد شد، با استفاده از ته یک قاشق چوبی در کیک به صورت عمودی سوراخ‌هایی ایجاد کنید. باید روی کیکی حدود ۳۶ عدد سوراخ ایجاد کنید. یعنی برای هر تکه کیک، حدود ۴ سوراخ باید ایجاد شود. فقط مراقب باشید که سوراخ‌ها را تا ته کیک ایجاد نکنید. ارتفاع هر سوراخ باید کمی بالاتر از کف کیک باشد به طوری که وقتی رویه کیک را به آن اضافه می‌کنید، از زیر کیک خارج نشود.

برای تهیه رویه کیک، ابتدا زرده‌های تخم‌مرغ، آب پرتقال و رنده پوست پرتقال را مخلوط کنید و با همزن خوب بزنید. سپس شکر، کره و آرد ذرت را اضافه کنید و آن‌قدر هم بزنید تا گلوله‌های آرد ذرت کاملا از بین برود و یک ترکیب صاف و یکنواخت ایجاد شود. مخلوط را روی حرارت قرار دهید و مرتب هم بزنید. این مخلوط باید آن‌قدر روی حرارت بماند تا شبیه کرم شود. برای اینکه متوجه شوید آیا مخلوط آماده است یا نه یک قاشق داخل مواد فرو کنید و در بیاورید. اگر مواد سطح قاشق را بپوشاند یعنی آماده است.

کیک را بعد از سرد شدن از قالب خارج کنید و در ظرف قرار دهید.  کرم رویه را که کاملا سرد شده است روی آن بریزید. آن‌قدر کرم روی کیک بریزید تا سوراخ‌های ایجاد شده در کیک کامل پر شوند. برای سرو کردن کیک آن را به تکه‌های مساوی تقسیم کنید.
 

غذاهای مشابه