طرز تهیه‌ گرانولا با روغن کانولا لادن
روغن کانولا لادن

گرانولا یک غذای مخصوص صبحانه و میان‌وعده‌ است که به ارزش غذایی بالا شهرت دارد. معمولا افرادی که فعالیت‌های بدنی سنگین دارند و یا برای کمپ کردن و طبیعت‌گردی به غذایی احتیاج دارند که ساعات زیادی انرژی موردنیاز بدن را تامین کند، گرانولا را به غذاهای دیگر ترجیح می‌دهند. البته از فروشگاه‌های مختلف نیز می‌توان گرانولا را تهیه کرد اما گرانولای خانگی بدون شک سالم‌تر است و طعم بهتری دارد. روغن کانولا لادن وقتی با مواد مغذی گرانولا ترکیب شود، ارزش غذایی آن را تا حد زیادی افزایش خواهد داد. طعم ملایم و بافت سبک این روغن برای تهیه یک گرانولای خوشمزه ایده‌آل است.

یک صبحانه کامل با روغن آفتاب‌گردان لادن

 

مواد لازم برای گرانولا با روغن کانولا لادن

سه استکان جوی دوسر

یک استکان بادام خردشده

یک استکان بادام هندی

یک استکان نارگیل شیرین خردشده

نصف استکان شکر قهوه‌ای

نصف استکان شربت افرا

نصف استکان روغن کانولا لادن

یک قاشق چای‌خوری نمک

یک استکان کشمش

 

طرز تهیه گرانولا با روغن کانولا لادن 

 

در اولین قدم، فر را روی دمای ۱۲۰ درجه‌ی سانتی‌گراد تنظیم کنید.

در یک ظرف بزرگ بادام درختی و بادام هندی و نارگیل خرد شده و شکر قهوه‌ای را با هم ترکیب کنید.

در یک ظرف دیگر روغن کانولا لادن، شربت افرا و نمک را به خوبی با هم ترکیب کنید. توجه کنید که این ترکیب حتما باید بافت نرم و یک‌نواختی پیدا کند و مواد مختلف به‌خوبی با هم مخلوط شده باشند.

حالا محتویات هر دو ظرف را با یکدیگر ترکیب کنید. کف ظرف مخصوص فر را چرب کنید و مواد را به صورت یکنواخت کف این ظرف بریزید. اگر ارتفاع محتویات ظرف زیاد شد از دو ظرف استفاده کنید تا همه‌ی سطوح گرانولا به خوبی حرارت ببیند.

طرز تهیه کیک موزی با روغن زیتون لادن (لینک پس از انتشار اضافه می‌شود)

برای یک ساعت و پانزده دقیقه گرانولا را داخل فر قرار دهید. هر ۱۵ دقیقه به آن سر بزنید و آن را تکان دهید تا گرانولا نسوزد و همه‌ بخش‌های آن یکنواخت آماده شود.

در آخرین مرحله، گرانولا را از فر خارج کنید و داخل ظرفی بزرگ بریزید و کشمش را به آن اضافه کنید و آن را هم بزنید تا مواد با هم ترکیب شود. گرانولای سالم با روغن کانولا لادن آماده است. این اسنک مقوی را می‌توانید به عنوان صبحانه یا عصرانه، تنها یا با ماست ساده یا میوه‌ای میل کنید.